Európska komisia (EK) prijala ďalšie opatrenia na pomoc agropotravinárskemu sektoru počas koronakrízy. S cieľom zvýšiť peňažný tok poľnohospodárov prijala vyššie zálohové platby pre poľnohospodárov.
Zálohy od polovice októbra
Tým sa zvýšia preddavky na priame platby z 50 % na 70 % a platby na rozvoj vidieka zo 75 % na 85 %. Poľnohospodári začnú tieto zálohy dostávať od polovice októbra.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 72 nakazených, DSS Pezinok má piatu obeť a Gröhling testoval online prijímačky (online)
Ako ďalšiu flexibilitu budú môcť členské štáty vyplácať poľnohospodárom platby pred dokončením všetkých kontrol na mieste. Európska komisia o tom informovala na svojej webovej stránke.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
„Tieto opatrenia zvýšia hotovostný tok poľnohospodárov a znížia administratívne zaťaženie vnútroštátnych, regionálnych orgánov a poľnohospodárov v týchto mimoriadne náročných časoch. Počas tohto jedinečného obdobia zostáva našou prioritou v oblasti agropotravinárstva zaistenie potravinovej bezpečnosti a efektívny potravinový dodávateľský reťazec na celom kontinente,“ ozrejmila Európska komisia.
Nižší počet fyzických kontrol
Európska komisia prijala aj ďalšie opatrenie, ktoré znižuje počet fyzických kontrol na mieste. „Krajiny EÚ musia vykonávať kontroly, aby zabezpečili splnenie podmienok oprávnenosti. Za súčasných výnimočných okolností je však nevyhnutné minimalizovať fyzický kontakt medzi poľnohospodármi a inšpektormi vykonávajúcimi kontroly. Celkový počet kontrol, ktoré sa majú vykonať, sa zníži, pokiaľ ide o prevažujúcu časť rozpočtu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), z 5 % na 3 %. Výnimka tiež poskytuje flexibilitu, pokiaľ ide o načasovanie kontrol, s cieľom umožniť členským štátom najúčinnejšie využívanie zdrojov pri súčasnom dodržiavaní pravidiel obmedzenia,“ pokračovala EK.
Polícia vyšetruje úhyn desiatok oviec. Nechal ich farmár napospas osudu?
Členské štáty budú môcť tiež používať alternatívne zdroje informácií ako náhradu za tradičné návštevy na farme. Komisia podporuje využívanie nových technológií, napríklad na rozšírenie používania satelitných snímok na kontrolu poľnohospodárskej činnosti v teréne alebo fotografií s geografickým označením, aby sa dokázalo, že sa uskutočnili investície.
„Toto opatrenie pomôže znížiť administratívnu záťaž a vyhnúť sa zbytočným oneskoreniam pri vybavovaní žiadostí o podporu, aby sa zabezpečilo, že podpora sa vypláca poľnohospodárom v čo najkratšom možnom čase,“ dodala EK.