V prvom polroku roku 2021 riešila polícia 1 120 prípadov environmentálnej trestnej činnosti. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
Celkovo 623 z nich sa polícii podarilo objasniť, čo predstavuje 55,63 percenta zo všetkých prípadov. Počet prípadov envirokriminality na Slovensku tak stále rastie, keďže v prvom polroku roku 2020 zaznamenala polícia 1 100 prípadov takejto trestnej činnosti.
Krádeže dreva
Najrozšírenejšími druhmi envirokriminality zostávajú na Slovensku prípady krádeží dreva, neoprávneného nakladania s odpadmi a porušovanie ochrany stromov a rastlín.
Polícia od začiatku januára do konca júna objasňovala celkom 552 prípadov krádeží dreva, z ktorých 502 aj objasnila, čo predstavuje vyše 90-percentú úspešnosť vyšetrovania.
Neoprávnené nakladanie s odpadmi
Podstatne ťažšie sa však objasňujú prípady neoprávneného nakladania s odpadmi, pri ktorých je ťažké vypátrať pôvodcu odpadu. Vyšetrovatelia tak objasnili iba 15 z celkového počtu 193 prípadov, teda približne 7,7 percenta.
V rámci porušovania ochrany stromov a rastlín zaregistrovali orgány činné v trestnom konaní 110 prípadov, z ktorých objasnili 12, teda 10,91 percenta.
Pytliactvo aj týranie zvierat
V prvom polroku sa vyšetrovatelia zaoberali aj 92 prípadmi pytliactva (43 objasnených), 68 prípadmi porušenia ochrany rastlín a živočíchov (41 objasnených), 44 prípadmi týrania zvierat (deväť objasnených).
Rovnako zaevidovali napríklad aj 21 prípadov ohrozenia životného prostredia, z ktorých sa však doposiaľ nepodarilo objasniť žiadny.