Na plochách zničených letnými požiarmi v Grécku je veľmi veľa práce. Po návšteve v požiarmi zdevastovanej oblasti Varibobi neďaleko Atén to povedal Michal Tomčík, generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
„Pôda na tomto mieste je degradovaná, chudobná a vypražená od slnka. Humusové vrstvy tu v podstate chýbajú a je o to ťažšie na takých extrémnych pôdach ten les dokázať obnoviť. V prvom rade je potrebné zhodnotiť pedologické procesy a podmienky tejto pôdy a v nadväznosti naň potom začať s tým lesom pracovať a dokázať ho obnoviť, čo nebude ľahké,“ povedal Tomčík.
Pomoc po ničivých požiaroch
Slovenskí lesníci prišli spolu s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom (nom. OĽaNO) podať svojim gréckym kolegom pomocnú ruku, keďže požiare počas leta boli deštrukčné.
„Slovensko ako krajina má bohaté skúsenosti so zvyšovaním lesnatosti, s pestovaním lesov, s obnovou porastov od škôlkarstva, semenárstva a aj v prípade takýchto degradovaných plôch,“ spresnil Tomčík.
V oblasti vedy a výskumu
Lesníci ozrejmili, že v Grécku je po požiaroch dosť práce aj v oblasti vedy a výskumu, keďže najprv je potrebné zhodnotiť pedologické procesy a podmienky lokálnych pôd a až potom začať so zničeným lesom pracovať a dokázať ho obnoviť k životu.
„Živiny v pôde chýbajú a sadenice stromov sú pomerne krehké. Bude teda na nás, aby sme to vedeli nastaviť tak, aby to bolo životaschopné,“ uzavrel Tomčík.