Petícia Klíma ťa potrebuje s viac ako 127-tisíc podpismi zatiaľ nebola napriek sľubom zaradená do programu rokovania Národnej rady SR (NR SR). V tlačovej správe na to upozornili iniciátori petície. Občianska iniciatíva uviedla, že prerokovanie petície podporil oficiálnym vyjadrením minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Neformálny prísľub dostali jej členovia aj od predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina).
Veria, že poslanci dodržia sľub
„Iniciatíva Klíma ťa potrebuje je nepríjemne zaskočená postojom kompetentných o to viac, že tento týždeň prebieha Globálny klimatický štrajk. Stále však verí, že poslanci a poslankyne dodržia svoj sľub a petícia bude na marcovej schôdzi prerokovaná tak, ako to avizovali viacerí členovia súčasnej koalície,“ uviedli členovia v tlačovej správe.
Slovensko sa posunulo v riešení klimatickej krízy, podľa mimovládok má zásluhu na tom EÚ
Prerokovanie petície počas aktuálnej schôdze navrhol koaličný poslanec Ján Szőllős (OĽaNO) prostredníctvom doplnenia bodu do programu schôdze. Svoj návrh však nestihol doručiť pred otvorením schôdze, takže predseda parlamentu o ňom nedal hlasovať.
SaS má dlhodobo odmietavý postoj
„O to zarážajúcejší je nejasný postoj vedenia NR SR, ktoré by malo rozhodnúť o jej zaradení do programu. Uvedomujeme si, že strana Sloboda a Solidarita má voči požiadavkám petície dlhodobo odmietavý postoj, to však nemôže byť dôvodom, aby NR SR ignorovala výraznú spoločenskú objednávku,“ povedal iniciátor petície Michal Sabo.
My sme les spúšťa druhú vlnu kampane, požaduje zastavenie výstavby v Demänovskej doline
Iniciatíva žiada od NR SR vyhlásenie stavu klimatickej núdze či prípravu strategického plánu na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2040, prípadne najneskôr do roku 2050. Stratégiu by podľa iniciatívy malo vypracovať ministerstvo životného prostredia. Petíciu okrem signatárov verejne podporili aj viaceré osobnosti kultúrneho a spoločenského života na Slovensku, vysoké školy, univerzity, prezidentka Zuzana Čaputová či primátor Bratislavy Matúš Vallo.