Na Slovensku v tomto roku zahniezdilo rekordných 40 párov sokola rároha. V tlačovej správe o tom informovala Eva Horková, manažérka pre komunikáciu z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS). Páry spolu vyviedli 121 mláďat, čo RPS hodnotí ako „nevídane úspešnú sezónu“. Celkovo navyše pribudlo sedem nových párov tohto druhu dravca.
Sezóna sa podľa RPS vydarila aj vďaka jej spolupráci so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou, a. s. (SEPS). Organizácie totiž v 90. rokoch začali s inštaláciou búdok umiestnených na elektrické stožiare. Búdky sa stali pre dravce domovom a mláďatá vychovávajú výlučne v nich.
„Nepochybne je to vďaka novým možnostiam hniezdenia v búdkach na stožiaroch, ktoré využívajú všetky známe páry. Treba však povedať, že aj 40 párov ešte neznamená, že populácia už nepotrebuje ďalší manažment ochrany,“ povedal Jozef Chavko z RPS.
Sokol rároh bol na pokraji vyhynutia
Pred 30 rokmi hniezdilo na Slovensku len niekoľko párov sokola rároha. Populácia na pokraji vyhynutia bola ohrozená vykrádaním hniezd, ťažbou lesných porastov, zánikom prirodzeného hniezdneho prostredia a pasienkov, kde žili sysle, ktoré predstavovali najčastejšiu potravu pre sokoly rárohy.
Polícia spolu s ochranármi dravcov kontrolovala hniezda chráneného vtáctva, pátrali po jedoch
Okrem búdok sú na stožiare elektrického vedenia umiestňované aj zvýrazňovacie prvky, ktoré dravce chránia pred nárazom. Dnes má SEPS zvýrazňovacie prvky inštalované na viac ako 60 kilometroch svojich vedení a pokračuje v inštalovaní ďalších.
Na západnom Slovensku sa im darí lepšie
Sokol rároh je podľa Medzinárodnej únie pre ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) evidovaný ako globálne ohrozený druh.
Ochranári kontrolujú v Malých Karpatoch hniezdne lokality sokolov, niektoré môžu strážiť
Na Slovensku hniezdi iba v západnej a východnej časti krajiny. Na východnom Slovensku aktuálna situácia nie je taká priaznivá ako na západe. Krehkú lokálnu populáciu tvorí len približne päť párov.
Mláďa chráneného sokola rároha (lat. Falco cherrug).