K dosiahnutiu najjužnejších zimovísk preletia bociany biele vyše 15-tisíc kilometrov. Ich zimoviská sa nachádzajú v subsaharskej Afrike.
Na jeseň zimujú v Čade, Sudáne či Etiópii, neskôr putujú do Kene, Tanzánie, Malawi, Botswany, Mozambiku alebo Juhoafrickej republiky.
V lesoch hniezdia bociany čierne
Čoskoro sa hniezda bociana bieleho začnú napĺňať aj na Slovensku. Informuje o tom Slovenská ornitologická spoločnosť BirdLife Slovensko na sociálnej sieti.
V lesoch, naopak, možno badať bociany čierne, ktoré sa prezrádzajú krúžením nad lesmi, pričom svojim pískavým hlasom vítajú svojho partnera.
Vyhlásili Európsky strom roka 2022, stal sa ním dub Dunin z Bielovežského pralesa v Poľsku
Zimoviská bociana čierneho siahajú zväčša po rovníkovú Afriku, najčastejšie po Etiópiu, Južný Sudán či Stredoafrickú republiku. Migrácia bocianov na Slovensku sa skúma krúžkovaním a telemetriou.
Absolútnym rekordérom v preletenej vzdialenosti je mladý bocian biely, ktorý bol označený na južnom Slovensku a kontrolovaný v meste Swellendam blízko Kapského mesta v Juhoafrickej republike.
Na Mesiac a späť na Zem
Najstarší bocian biely, ktorý bol na Slovensku zaznamenaný, mal 29 rokov. V priebehu jeho života ho pozorovali na viacerých miestach a pravdepodobne mohol putovať juhovýchodnou aj juhozápadnou migračnou trasou.
Niekoľkokrát ho zaznamenali aj v Juhoafrickej republike. Za svoj život mohol nalietať toľko, akoby 23-krát obletel Zem alebo akoby prekonal vzdialenosť na Mesiac a späť na Zem.