Minister Mičovský chce podporiť chovateľov koní, potrebné je aj zatraktívniť túto prácu pre mladých

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Mičovský
Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský so žriebätkom norika muránskeho. Foto: FB www.facebook.com

Šetrné, prírode blízke hospodárenie v slovenských lesoch si bude podľa agrorezortu vyžadovať viac koní. Aj preto chce minister pôdohospodárstva Ján Mičovský podporiť chovateľov koní a zvýšiť atraktivitu o túto prácu aj u mladých.

Uviedol to v piatok pri zhodnotení zdravotného a výživového stavu koní chráneného národného plemena norika muránskeho v Stredisku chovu koní štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky.

„Dnešný človek si zvykol počítať konské sily pod kapotou. Myslím, že sa budeme musieť vrátiť k inému spôsobu, k rátaniu konských síl v našich lesoch. Verím, že k tomu prispeje aj obdobie, ktoré práve prežívame. Musíme sa vrátiť k prameňom a skutočným hodnotám a k nim živá konská sila, ktorá sprevádza človeka po tisícročia, jednoznačne patrí,“ povedal v piatok Ján Mičovský.

Chov plemena norika muránskeho

Lesy SR ako jediné na svete zabezpečujú plemenný chov plemena norika muránskeho. Kone z tohto chovu sú využívané najmä na prácu v lese.

„Do dnešného dňa sme odchovali celkovo 3 893 koní a práve dnes sa narodilo ďalšie žriebä. Venujeme sa nielen ich zdravotnej starostlivosti, ale aj výchove a tréningu. Naše noriky sú unikátne tým, že sú väčšinu roka vo voľnej prírode. Aj vďaka tomu je o ne značný záujem. Na všetky žriebätá z tohto roku už máme zaregistrovaných záujemcov,“ vysvetlil vedúci SCHK Dobšiná Lesov SR Vladimír Šmelko.

Chov bol založený v roku 1950 na Muránskej planine. Ako šľachtiteľský chov bol uznaný v roku 1995. Od roku 1997 je chráneným chovom a génovou rezervou norika muránskeho.

Potreba chovu chladnokrvných koní

Plemennú knihu norika muránskeho vedie Zväz chovateľov koní na Slovensku.

„V súvislosti s norikom muránskym Slovensko tlačí topánka s nastupujúcou generáciou. Stredné školy, ktoré majú vychovávať ošetrovateľov, či furmanov, sa práci s chladnokrvnými plemenami venujú okrajovo. Cítime tu dlh voči norikovi muránskeho typu. Pevne preto verím, že aj proces duálneho vzdelávania zareaguje na potrebu chovu chladnokrvných koní na Slovensku,“ zdôraznil výkonný riaditeľ Zväzu chovateľov koní na Slovensku František Grácz.

Do lesov treba viac koní

Do slovenských lesov potrebujeme podľa agroministra Jána Mičovského viac koní, pretože si vyžadujú šetrné, prírode blízke hospodárenie.

„Musíme dať viacej peňazí nielen do podpory tohto chovu, ale aj lepšie zaplatiť ľudí, ktorí s týmito koňmi v našich lesoch pracujú a budú pracovať. Je to ťažká práca na 7 dní v týždni. Musíme preto podporiť aj stredné školstvo. Aby sme ukázali mladým ľuďom, že táto práca je krásna a že ich dokážeme oceniť,“ uzavrel minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Mičovský
Firmy a inštitúcie Lesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRZväz chovateľov koní na Slovensku