Nové prepočty ukazujú, že pandémiou zasiahnutý svet znížil vďaka lockdownom tohtoročné emisie oxidu uhličitého o 7 %, čo je dosiaľ najväčší pokles.
Global Carbon Project, skupina desiatok medzinárodných vedcov, ktorí sledujú emisie, vypočítal, že do konca roka 2020 svet vypustí do ovzdušia zhruba 34 miliárd ton oxidu uhličitého.
Viac o téme: Koronavírus
To predstavuje pokles oproti 36,4 miliardám z roku 2019, uvádzajú vedci v štúdii zverejnenej v odbornom časopise Earth System Science Data.
Po skončení pandémie emisie opäť vyskočia
Pokles je podľa odborníkov najmä dôsledkom toho, že ľudia zostávajú doma a menej cestujú autami a lietadlami, pričom po skončení pandémie podľa nich emisie vyskočia naspäť. Pozemná doprava pritom tvorí zhruba pätinu celosvetových emisií oxidu uhličitého.
Európski lídri odklepli zníženie emisií o 55 percent, Matovič spomenul aj petíciu Klíma ťa potrebuje
„Lockdown, samozrejme, v žiadnom prípade nie je cesta na boj proti klimatickej zmene,“ vyjadrila sa v súvislosti s výsledkami spoluautorka štúdie Corinne Le Quéré, klimatická vedkyňa z University of East Anglia.
Najmenší pokles zaznamenali v Číne
V Spojených štátoch emisie klesli o 12 %, v Európe o 11 %, no v Číne len o 1,7 %. Dôvodom je, že Čína zaviedla lockdown skôr a zaznamenala slabšiu druhú vlnu nákaz.
Petícia za vyhlásenie stavu klimatickej núdze je najväčšou online petíciou v histórii Slovenska
Čínske emisie tiež podľa Le Quéré pochádzajú vo väčšej miere z priemyslu a priemysel krajiny bol menej zasiahnutý ako doprava.