BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) úspešne vyslal na Mars špičkovú pojazdnú sondu (rover) Curiosity, ktorá bude hľadať dôkazy, či bolo tamojšie prostredie niekedy vhodné pre mikrobiologický život.
Robot veľkosti automobilu vedcom tiež umožní zistiť detailné informácie o horninách, ktoré sa na Červenej planéte nachádzajú. Raketa Atlas 5, ktorá sondu dopraví na Mars, úspešne odštartovala v sobotu z floridského Mysu Canaveral. Do cieľa by mala doraziť 5. augusta 2012. NASA zverejnila aj perfektne spracované video, ukazujúce, ako by malo vyzerať jej pristátie na Marse. Pred časom sme ho publikovali aj my, nájdete ho na tomto odkaze.
Curiosity má šesť kolies a je vybavená napríklad robotickým ramenom, niekoľkými spektrometrami, vŕtačkou, dvoma videokamerami či laserom a ďalšími nástrojmi, ktoré budú analyzovať vzorky. Táto prvotriedna technika vedcom poskytne také podrobné informácie, že horniny už nepotrebujú skúmať fyzicky. „Toto je vysnívaný prístroj pre každého vedca, ktorý sa zaoberá Marsom,“ povedal Ashwin Vasavada z NASA.
Sonda v hodnote 2,5 miliardy dolárov pristane v kráteri Gale, ktorý si odborníci vybrali pre jeho početné vrstvy sedimentov a pre vrch vysoký takmer 5 kilometrov. „Takto vlastne čítame dejiny evolúcie Marsu,“ vyjadril sa John Grotzinger z Kalifornského inštitútu technológie.
„Začneme od spodnej ílovej vrstvy, prejdeme k sulfátovej, a nakoniec sa dostaneme na vrchol kopca, kde nás zaujímajú kamene,“ vysvetlil. Vedci veria, že práve na takomto mieste majú šancu nájsť stopy po vode. Tiež dúfajú v to, že sa im okrem dôkazov o živote v minulosti podarí nájsť aj stopy súčasného mikrobiologického života. „Na Marse pokojne mohol vzniknúť život. Ale všetky informácie sú stále na ňom,“ povedala Pamela Conrad, ktorá bude viesť výskum vzoriek z Marsu.
Najprv však Curiosity čaká cesta dlhá 570 miliónov kilometrov, po ktorej musí úspešne pristáť a nepoškodiť sa. Na Marse by mala pracovať jeden marťanský rok, čo sa na Zemi rovná dvom rokom. NASA však dúfa, že sonda vydrží ešte dlhšie.