- aktualizované: 29. septembra 17:30
BRATISLAVA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Poslanci za Slovenskú národnú stranu (SNS) predložili do Národnej rady SR (NR SR) zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov, aby sa v záujme spravodlivejšieho prerozdelenia vytvorili nové mechanizmy na podporu domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva.
Odvod pôjde na podporu domácej produkcie
Získané financie budú jedným z nástrojov na zabezpečenie trvalého dominantného postavenia domácich výrobcov na slovenskom trhu. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka.
Obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku by mali od budúceho roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 percenta z ich čistého obratu.
Česká a slovenská asociácia finančných sprostredkovateľov zavedú jednotný štandard reportovania dát
„Distribúcia pridanej hodnoty reťazca od prvovýroby cez spracovanie potravín po predaj je značne nerovnomerná, pričom obchodné reťazce majú v dodávateľskom potravinovom reťazci dominantné postavenie z hľadiska zisku,“ uviedol predkladateľ zákona Radovan Baláž a vysvetľuje, že z redistribuovaných finančných prostriedkov chcú podporiť odbyt poľnohospodárskych produktov a výrobkov vyrobených v Slovenskej republike, ako aj klásť dôraz na kvalitu a bezpečnosť na domácom trhu.
Budovanie značky kvality SK
Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák podčiarkol k predkladanému zákonu fakt, že „strategickým hospodárskym záujmom Slovenskej republiky musí byť zabezpečenie vlastnej potravinovej sebestačnosti alebo sa k tejto potravinovej sebestačnosti čo najviac priblížiť, a preto je v našom životnom záujme podporovať slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo a zabezpečiť ich financovanie.“
Súčasťou národného programu podpory poľnohospodárskych výrobkov a potravín je budovanie značky kvality SK na domácom a zahraničnom trhu.
Školskí odborári privítali návrh Smeru, upozorňujú však na problémy spojené s obedmi zadarmo
Poslanec SNS Stanislav Kmec uviedol, že získanými finančnými prostriedkami sa môžu kompenzovať negatívne vplyvy alebo náhle zmeny počasia na poľnohospodársku prvovýrobu, informovať verejnosť o produktoch a ich bezpečnosti a dodal, že „v neposlednom rade naším cieľom je rozvíjať kultúru a tradície v regiónoch v oblasti spracovania a predaja poľnohospodárskych a potravinárskych produktov, keďže každý región sa pýši svojimi špecialitami, ktoré sú obľúbenou pochúťkou aj v zahraničí.“
Negatívny dopad na bežných spotrebiteľov
„Členovia SAMO sú prekvapení, že napriek ústnym, ale aj písomným ubezpečeniam zo strany ministerstva pôdohospodárstva a rovnako aj ministerstva financií, predložila SNS tak závažnú legislatívu len ako poslanecký návrh, bez akejkoľvek diskusie s obchodnými reťazcami či odbornou alebo laickou verejnosťou. Akékoľvek dodatočné zdanenie vybranej skupiny podnikateľov na Slovensku považujeme za diskriminačné. K samotnému návrhu sa bližšie vyjadríme až po hlbšej analýze. V každom prípade to môže mať negatívny dopad na bežných spotrebiteľov a rovnako aj ďalšie investície zo strany reťazcov na Slovensku,“ uvádzajú vo svojom spoločnom stanovisku členské reťazce SAMO, ktoré agentúre SITA poskytla Katarína Remiaš z agentúry 1st CLASS AGENCY.