Trinity College Library, Írsko
Dvojposchodová knižnica pod drevenými klenbami v Dubline sa môže pochváliť titulom najväčšej knižnice v Írsku. Zároveň sa v nej zhromažďujú kópie každej novej knihy, ktorá je publikovaná vo Veľkej Británii a Trinity College Library je jedným z miest, kde získajú ochranu autorských práv. Jedným z najvzácnejších skvostov, ktoré knižnica ukrýva, je známy rukopis Book of Kells, ktorý napísali keltskí mnísi okolo roku 800.
Národná knižnica, Francúzsko
Francúzska národná knižnica má svoje knižné poklady ukryté v niekoľkých budovách. Tie najstaršie boli sprístupnené v roku 1868 a do roku 1896 sa knižnica chválila titulom najväčšieho depozitára kníh na celom svete. Hoci o titul prišla, neustále sa rozrastala – ďalšie budovy pribudli aj v roku 1988. Začiatkom roka 2010 knižnica kúpila memoáre legendárneho benátskeho zvodcu Giacoma Casanovu, o ktorých sa pôvodne predpokladalo, že boli zničené v priebehu druhej svetovej vojny. Zväzok 3700 strán s názvom Histoire de ma Vie (Príbeh môjho života) objavili v dvanástich škatuliach len pár dní predtým, než v roku 1945 začali Nemecko bombardovať spojenecké vojská. Francúzska národná knižnica zaplatila za mimoriadne hodnotné dielo 7 miliónov eur.
Knižnica v kláštore El Escorial, Španielsko
Monumentálna stavba ležiaca asi 45 km od Madridu sa v roku 1984 zaradila do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jeden z najvýznamnejších kráľovských palácov, ku ktorému patrí aj kláštor zasvätený sv. Vavrincovi z Escorialu, nechal postaviť španielsky kráľ Filip II. V komplexe nechýba ani pompézna budova knižnice, v ktorej kráľ nazhromaždil vyše 40-tisíc výtlačkov kníh. Išlo najmä o jeho súkromnú zbierku, do knižnice však pravidelne pridával aj najlepšie knihy zo španielskej i svetovej tvorby. Stropy knižnice zdobia fresky Pellegriniho Tibaldiho, ktorý na nich zobrazil motívy siedmich slobodných umení – gramatiky, rétoriky, logiky, aritmetiky, geometrie, astronómie a hudby.
Handelingenkamer, Holandsko
Knižnica holandského parlamentu obsahuje zápisy všetkých zasadaní parlamentu. Keďže bola postavená v období, keď po elektrine nebolo ani chýru ani slychu a používanie sviečok a olejových lámp bolo z bezpečnostných dôvodov v knižnici obmedzené, môže sa pochváliť masívnou sklenenou strechou a veľkým prílevom svetla, ktoré dokáže osvetliť všetky tri poschodia.
Knižnica opátstva Saint Gall, Švajčiarsko
Knižnica opátstva Saint Gall je najstaršou knižnicou vo Švajčiarsku a vo svojich priestoroch ukrýva 160-tisíc zväzkov. Niektoré z nich pochádzajú z doby okolo 8. storočia. Budova v rokokovom štýle sa dostala aj na zoznam svetového dedičstva.
Knižnica opátstva Admont, Rakúsko
Knižnica benediktínskeho kláštora je najväčšou kláštornou knižnicou na svete a obsahuje 70-tisíc zväzkov. Strop knižnice sa skladá zo siedmich kupolí, všetky sú zdobené freskami Bartolomea Altomonteho a zobrazujú myšlienky a ideály osvietenstva.
Knižnica kláštora Wiblingen, Nemecko
Kláštor v nemeckom meste Ulm, ktorý bol postavený v barokovom slohu koncom 18. storočia, v sebe ukrýva bohato zdobenú knižnicu. Hoci sa ponáša na Rakúsku národnú knižnicu, zachováva si charakteristické črty vrátane nápisu pred vstupom do knižnice “In quo omnes thesauri sapientiae et scientiae” – „Kde sú ukladané všetky poklady vedomostí a vedy“.
Národná knižnica, Česká republika
Rozsiahly barokový komplex, v ktorom kedysi sídlilo jezuitské kolégium, začalo neskôr slúžiť Karlovej univerzite. Dnes v ňom sídli Národná knižnica, v ktorej okrem diel českých autorov nájdete aj grécke papyry z 1. storočia n.l., časť z Gutenbergovej biblie z roku 1454, či najväčšiu rukopisnú mapu Ruska, ktorej veľkosť presahuje 11 m².
www.mentalfloss.com, www.tcd.ie, www.el-escorial.com, www.nkp.cz a.i.