Na webe sú nahrávky Nicholsona, ako telefonoval s piťovcami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nicholson tom
Investigatívny novinár Tom Nicholson počas prezentácie jeho knihy s názvom Gorila. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) – Ďalšie nahrávky odpočutých telefonátov novinára Toma Nicholsona niekto zverejnil na internete, upozornil denník Sme.

Anonym tak urobil dva týždne po tom, ako denník Sme e-mailom dostal nahrávku Nicholsonovho krátkeho telefonátu s bývalým kolegom o pracovných záležitostiach.

Tentoraz ide o tri nahrávky so šéfom skupiny piťovcov Jurajom O., ktorý je od novembra 2011 vo vyšetrovacej väzbe.

Z e-mailu nie je jasné, či ide o rovnakého odosielateľa. Správa s odkazom na internetovú stránku s nahrávkami prišla v utorok do viacerých médií.

Riešili aj kauzu Daniela Tupého

Nicholson s Jurajom O. telefonuje o témach, ktorým sa ako novinár venoval a súviseli s piťovcami. V jednom prípade ide o starú zákazku bratislavského magistrátu pre ich bezpečnostnú službu, v druhom hovoria o vražde Daniela Tupého, z ktorej boli pôvodne obžalovaní ľudia blízki Jurajovi O.

Tom nicholson gorila
Foto: SITA/Diana Černáková

„Bol som s ním v kontakte od roku 2008, telefonickom aj osobnom. Je to súčasťou mojej práce,“ povedal Sme Tom Nicholson, ktorý dlhodobo píše o kauzách spájaných s podsvetím, politikou a tajnými službami. Už po zverejnení prvej nahrávky ohlásil, že podá trestné oznámenie. Teraz ho plánuje ešte rozšíriť. Aký môže mať odosielateľ motív, netuší.

Komentár k nahrávkam Nicholsonových telefonátov s Jurajom O. upriamuje pozornosť na to, že si tykajú a správajú sa k sebe familiárne.

Nicholson vysvetľuje, že taký je štýl komunikácie ľudí z podsvetia. „Inokedy mi zavolajú o siedmej ráno a surovo vulgárnym spôsobom mi nadávajú. Tieto nahrávky však už nepustili.“ Vylučuje, že by bol s Jurajom O. kamarát.

Polícia minulý týždeň potvrdila, že Nicholsona legálne odpočúvala po vražde Ernesta Valka, s ktorým sa poznal. Poznal sa s ním aj Juraj O. Ako sa Nicholsonove nahrávky mohli dostať na verejnosť, policajti zatiaľ nevysvetlili.

Ministerstvo chce urýchliť ochranu

Úniky nahrávok rozhovorov novinára Toma Nicholsona sú podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) dobrou motiváciou, aby nový plánovaný systém odposluchov „dokopali“ čo najrýchlejšie.

„Ten bude sám o sebe dostatočne autonómny na to, aby takéto veci nemohli vznikať,“ vysvetlil minister Kaliňák a dodal poznámku, že „je toho naozaj dosť“. Nový systém odposluchov sa pokúšal budovať už bývalý minister vnútra Daniel Lipšic (NOVA), ktorý sa snažil o oddelenie systémov polície a SIS.

Odpocuvanie
Foto: falkvinge.net

Kaliňák považuje za potrebné, aby sa najprv pripravili technické podmienky pre nový systém uskutočňovania odposluchov a potom sa na to nadstavila nová legislatíva.

Nechce predstavovať nový zákon, ktorý by nezodpovedal technike. Po jej predložení dlhšie volá opozícia, napríklad bývalý minister obrany a dnes šéf výboru na kontrolu vojenského spravodajstva Martin Fedor (SDKÚ-DS).

„Mám chuť teraz o to rýchlejšie pripraviť celý nový systém, aby tá kontrola bola jednoduchá, aby to bolo na jednom mieste,“ povedal Kaliňák s tým, že by im to umožnilo vždy identifikovať, odkiaľ „kuká priešvih“. Minister by chcel mať do konca roka logistickú dohodu, ako bude systém vyzerať, aby na nej mohli postaviť zákon.

„Zákon o tajných službách je pripravený, to Slovenská informačná služba spolu s vojakmi (MO) pripravili. Prejdeme tú záverečnú diskusiu o jednotlivých bodoch práve s touto úpravou,“ dodal šéf rezortu vnútra. Podľa jeho slov by hneď na začiatku roka mohol ísť tento zákon do legislatívneho procesu.

Centralizovaný systém odposluchov

Kaliňák má predstavu, že systém odposluchov by mal byť centralizovaný s centralizovanou kontrolou. „Neexistuje možnosť, aby ste úplne vylúčili ľudský faktor, ale vystopovanie bude podľa mňa jednoduchšie,“ myslí si o takom systéme Kaliňák. Schvaľuje, aby kontrolu robili príslušní poslanci parlamentu.

Preverovanie úniku sa začalo už po prvej medializovanej nahrávke, ktorú dostal anonymne denník Sme pred dvoma týždňami. „Keď budeme mať preverené, dáme vedieť,“ povedal minister. Na otázku, či sú aj dnes odpočúvaní novinári, minister povedal, že „žiadnu takúto informáciu neviem potvrdiť ani vylúčiť, ale myslím si, že nie“.

Fedor navrhuje nezávislú inšpekciu

Podstatný nie je podľa podpredsedu SDKÚ-DS Martina Fedora nový systém odpočúvania, ale nová nezávislá kontrolná a vyšetrovacia inšpekcia. Ako povedal Fedor v stredu pre agentúru SITA, je úplne očividné, že systém existujúcich orgánov činných v trestnom konaní pre takéto prípady je bezmocný. „Vyšetrovanie všetkých doterajších únikov odpočúvaní a ich zneužívania je pomalé a výsledky sú nulové. Preto sa takéto prípady opakujú,“ zdôraznil.

Fedor pripomenul, že SDKÚ-DS dlhodobo navrhuje zavedenie nezávislej Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov, ktorá by znamenala efektívny nástroj na vyšetrenie pochybení príslušníkov bezpečnostných zborov, ako aj únikov utajovaných materiálov či odpočúvaní z prostredia polície či tajných služieb.

„Vyzývame ministra vnútra, aby sa poobzeral po svete – stačí do Čiech – a prestal odmietať myšlienku nezávislej a účinnej kontroly. S malou prestávkou je ministrom vnútra už ôsmy rok a nemôže sa preto vyhovárať na nikoho iného, ak kontrolné systémy nefungujú a z polície unikajú utajované skutočnosti,“ vyhlásil Fedor.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicJuraj o.Martin FedorTom Nicholson