BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) – Nezdaniteľná časť základu dane by sa mala v budúcom roku znížiť z 19,2-násobku na 18-násobok životného minima pre každého daňovníka. Ročná nezdaniteľná časť základu dane by po novom pre rok 2012 predstavovala 3 413,70 eura. „V súčasnom systéme by nezdaniteľná časť základu dane na aktívne príjmy fyzickej osoby v roku 2012 bola 3 641,28 eura,“ uvádza sa návrhu reformy daní a odvodov, ktorý vypracovalo Ministerstvo financií SR. Rezort financií chce okrem toho obmedziť možnosť využitia nezdaniteľnej časti základu dane na manželku, resp. manžela.
Ako uviedol minister financií Ivan Mikloš, jednou z možností je, že sa nezdaniteľná časť bude viazať len na tie osoby, ktorých partner sa stará o nezaopatrené dieťa, najviac do 26 rokov veku dieťaťa. Druhou možnosťou je, že na nezdaniteľnú sumu na manželku, resp. manžela budú mať nárok tie osoby, ktorých manželka alebo manžel je na materskej alebo rodičovskej dovolenke.
Otvorenou otázkou podľa Mikloša zostáva aj možnosť ponechania systému znižovania nezdaniteľnej časti základu dane – tzv. milionárskej dane. Tú by však podľa neho chcelo ministerstvo financií zrušiť. V prípade ponechania milionárskej dane sa však má dolná hranica klesania nezdaniteľnej časti pri zavedení superhrubej mzdy adekvátne posunúť zo 100-násobku na 154-násobok životného minima. Zrušiť sa má zamestnanecká prémia, ktorá podľa materiálu v novom mechanizme stráca význam, keďže daňovo-odvodové zaťaženie dotknutých príjmových skupín sa podstatne zníži. Rezort financií však uvažuje nad tým, že by pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) zaviedol tzv. daňový bonus. Jeden z pracovných návrhov počíta s tým, že takýto daňový bonus by sa týkal SZČO so základom dane od približne 8,4 tis. eur do približne 16,7 tis. eur. Podľa ministra financií by sa tak daňový bonus vzťahoval len na tie SZČO, ktoré štátu priznávajú dane.
Pracujúci penzisti by mali byť po zreformovaní daní a odvodov solidárnejší ako doteraz. „Pracujúci dôchodcovia budú platiť sociálny odvod v štandardnej výške, aj keď sú už poberateľmi starobného dôchodku. Nevznikne im nárok na poistenie v nezamestnanosti, nemocenské dávky a invalidné poistenie,“ uvádza sa v materiáli. Zároveň sa zachová ich valorizácia starobných dôchodkov o pol percenta za každý ďalší odpracovaný rok.
Zdravotné odvody sa majú v oblasti pasívnych príjmov platiť iba z príjmu z dividend. „Príjmy z prenájmu ani ďalšie kapitálové príjmy nebudú zaťažené žiadnym odvodom,“ uvádza sa v materiáli. Navrhovaný daňovo-odvodový systém počíta so zníženou sadzbou zdravotného poistenia pre zdravotne ťažko postihnutých vo výške 4,5 %. V hre je tiež návrh zrušiť samoplatiteľov zdravotného poistenia, za ktorých by tak platil poistné na zdravotné poistenie štát. S týmto zámerom však rezort financií nesúhlasí. „Zrušenie povinnosti platiť zdravotné odvody tejto skupine občanov a ich začlenenie medzi poistencov štátu by malo negatívny dopad na verejné financie približne 41 mil. eur,“ uvádza ministerstvo.
Sadzba štátu na sociálny odvod za poistencov štátu sa má upraviť na 19 % zo súčasných 26 %. „Sociálne a zdravotné poistenie osôb, na ktoré sa viažu právne predpisy silových rezortov, sa nebude parametricky upravovať,“ konštatuje sa v materiál. Sadzby sociálneho a zdravotného poistenia sa po zavedení superhrubej mzdy iba technicky prepočítajú tak, aby reflektovali súčasnú výšku poistného vypočítaného z hrubého príjmu dotknutej osoby. „Tento spôsob prepočtu bude garantovať, že daňovo-odvodové zaťaženie týchto osôb sa nezmení,“ uvádza sa v materiáli.