„Ja to neberiem tak, že kto je za a kto je proti. Beriem to tak, že mám dlhodobý názor na to,“ vysvetlil Mamojka po rokovaní výboru.
Podľa neho by mali byť tieto hodnotenia najmä objektívne, má takú romantickú predstavu, že to bude prostriedok na skvalitňovanie stavu justičnej činnosti a sudcov.
„Stále chcem veriť v to lepšie v ľuďoch“. Na margo hodnotení sudcov povedal, že „keď sa to berie poctivo, tak to má preventívno-výchovný, motivačný význam, až potom by to malo mať nejaký represívny zmysel – o tom by to nemalo byť.“
Výbor dnes podporil, ale už len hlasmi koaličných poslancov, aj novelu zákona o súdnej rade. Tá mení spôsob voľby členov súdnej rady, ktorých volia samotní sudcovia – po novom by to bolo na regionálnom princípe, teda každý člen z jedného kraja.
Koaliční členovia výboru podporili aj novelu Občianskeho súdneho poriadku, ktorá má zavedením lehôt spružniť občianske konania na súdoch. Návrh, ktorým by sa oddelila funkcia predsedu súdnej rady a najvyššieho súdu, výborom neprešiel.
Súdna rada má výhrady ku všetkým návrhom, ktoré boli predložené v tomto druhom reformnom balíčku justície. „Niektoré navrhované zmeny považujeme za nesúladné s ústavou,“ povedal hovorca Súdnej rady SR Juraj Sopoliga. Podľa jeho slov si môže výhrady osvojiť prezident, generálny prokurátor alebo skupina poslancov a potom by táto legislatíva skončila na ústavnom súde.