Mladá golfová nádej rastie aj na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Ilustračné/SITA/AP

Viacero slovenských rodín začalo golf používať ako spoločný rodinný „lep“, a tak sa hra na jamky stala zdrojom spoločnej zábavy i zdravého súperenia. Nebolo to inak ani u Teťákovcov. Cesta k nemu bola postupná. Prvý s golfom začal otec Roman, pridala sa chlapčenská časť dvojčiat, vtedy iba päťročný Tadeáš. Mama Andrea sa nechcela dať zahanbiť a dnes i dcéra Timotea hrá pod odborným dohľadom. A kto je najlepší z tohto flajtu? Tadeáš, s prezývkou Teddy, ktorý dovŕšil koncom marca jedenásť rokov.

Rozpoznať talent

Bez názvu
Foto: Ilustračná/SITA/AP

Keď otec zbadal, že syn má o hru záujem, dostal počas pobytu v Anglicku ako šesťročný prvú príležitosť trénovať s odborníkom. Odtiaľ smerovala cesta do Leadbetterovej akadémie v rakúskom Bad Tatzmannsdorfe, kde sa mu venoval prvý skutočný a dodnes najobľúbenejší tréner, Angličan Laurence Brotheridge. A kontakt s ním trvá dodnes, najmä počas letných prázdnin. Po Rakúsku už nasledovali USA, presnejšie Leadbetterova akadémia v rámci IMG v Bradentone. Najskôr o Teddym nechceli ani počuť, keďže nespĺňal vekový limit osem rokov, ale talent a odporúčanie kolegov z Rakúska zjemnili zásady. Po Brotheridgeovi dostal teda pred dvoma rokmi nového trénera, Granta Pricea, synovca slávneho Nicka Pricea. A nielen to, vďaka výsledkom, talentu a úsiliu ho vedenie golfovej akadémie preradilo do skupiny šampiónov, medzi 15- až 18-ročných majstrov svojich krajín, najmä z Južnej Ameriky. Tí už hrajú kolá okolo paru ihriska a mnohí z nich štartujú na sérii turnajov Nationwide Tour PGA. V skupine je pätnásť hráčov s tromi trénermi, každý z nich sa stará o konkrétneho mládenca. Aj keď bezprostredným cieľom je príprava na univerzitné štúdium so športovým štipendiom, druhotným cieľom je dostať sa práve cez úspešné účinkovanie v univerzitnom golfe do PGA. Práve z tejto liahne sa to mnohým podarilo. Platí to aj o dievčatách na LPGA. Možno ešte výraznejšie.

Práve rivalita vnútri skupiny a sebavedomie nadobudnuté z možnosti trénovať s výrazne staršími a úspešnejšími dvíha Teddyho hru. Ak hrá s rovesníkmi, niet veľa tých, ktorí ho porazia. Aj preto začal v zámorí hrať turnaje so staršími, ako sú napríklad Florida Hurricane Golf Tour pre 10- až 12-ročných alebo Future Collegians World Tour pre 11- až 13-ročných. Do tejto súťaže dokonca potreboval špeciálne výnimky, lebo vekový limit spĺňal až od marca. Je obdivuhodné, ako zvláda obe túry.

Hendikep a velikáni

Bez názvu
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

V diskusii o možnej budúcnosti Teddyho Teťáka prezradí viac hendikep. Mladý slovenský golfista má vo svojich jedenástich rokoch hendikep 6,8. Pre porovnanie Tiger Woods to dotiahol v jedenástich na 2,0 a Phil Mickelson na 5,9. Treba ešte spomenúť, že už v auguste minulého roka sa mu podaril vytúžený výsledok, zahrať plnohodnotné majstrovské ihrisko pod par, za 70 rán.

Ak si Tadeáš zvolí cestu týchto dvoch velikánov, dovedie ho k univerzitnému golfu a cez amatérske súťaže až do PGA. Do školy chodí na území IMG Academies. Športovú prípravu od fyzickej až po mentálnu absolvuje na tom istom mieste, tréningy sú neďaleko školy. Celý systém výchovy golfistov je plynulý. A ovocie sa zákonite dostaví.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tiger Woods