Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR spustilo novú webovú stránku vnimajme.sk začiatkom októbra 2024.
Ako dodalo, táto platforma je súčasťou mediálnej kampane zameranej na zvýšenie povedomia o trestných činoch, ktorým čelia zraniteľné skupiny obyvateľstva, ako sú deti, mladiství a seniori.
Potrebné informácie a pomoc
Webová stránka je súčasťou projektu „Zvyšovanie účinnosti súdnictva prostredníctvom ochrany/posilnenia postavenia obetí a zraniteľných strán“, ktorý je financovaný grantmi Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórska.
„Cieľom projektu je poskytnúť verejnosti potrebné informácie a funkčnú pomoc. Obsah videí bol pripravený pod dohľadom odborníkov z oblasti psychológie a sociálnej práce, čím je zaručená odborná kvalita a presnosť informácií,“ uviedol Adam Nociar, generálny riaditeľ Sekcie rezortnej implementačnej jednotky.
Európsky súd pre ľudské práva zamietol sťažnosť Jaroslava Haščáka súvisiacu s policajnou raziou v Digital Parku
MS SR uviedlo, že okrem informovania o trestných činoch stránka tiež ponúka prehľad dostupnej pomoci pre obete, vrátane kontaktov na organizácie a odborníkov, ktorí im môžu pomôcť.
Projekt mal za cieľ nielen zvyšovať informovanosť, ale aj zlepšiť prístup k ochrane a právam maloletých a iných zraniteľných skupín.
Z grantov získali milión eur
„Od októbra 2019 prebiehala spolupráca medzi sudcami, psychológmi, sociálnymi pracovníkmi a mediátormi v rámci rodinných právnych sporov, aby sa vytvorilo prostredie priaznivé pre maloletých. Podarilo sa zrealizovať až osem plnohodnotne vybavených špeciálnych monitorovacích a vypočúvacích miestností na partnerských súdoch. Cieľom je minimalizovať stres, ktorý deti zažívajú pri súdnych konaniach a posilniť ich ochranu,“ objasnilo ministerstvo.
Ministerstvo spravodlivosti má nových znalcov, prekladateľov i tlmočníka. Susko vyzdvihol ich prácu
Rezort spravodlivosti doplnil, že projekt získal finančnú podporu vo výške jedného milióna eur z grantov EHP, pričom Slovenská republika prispela sumou 150-tisíc eur.
„Tento projekt dopĺňa program Domáce násilie a násilie založené na rodovej príslušnosti, ktorý je taktiež financovaný z Nórskych fondov, pričom sa zameriava na vypĺňanie medzier, ktoré tento program nepokrýva,“ uzavrelo MS SR.