BRATISLAVA 6. apríla (WebNoviny.sk) – V prípade bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľuboša Kosíka nemá rezort spravodlivosti nové informácie.
Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová s tým, že minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) žiadal africkú krajinu Mali ešte v priebehu decembra minulého roka listom o spoluprácu a vydanie Kosíka späť na Slovensko. Mali podľa dostupných informácií zatiaľ oficiálne neodpovedalo.
Informácie o únose Michala Kováča ml.
Rovnako nemá žiadne nové informácie ani rezort zahraničných vecí a európskych záležitostí. Na území Slovenska expríslušníka tajnej služby Kosíka medzičasom odsúdil právoplatne Špecializovaný trestný súd za trestný čin falšovania.
Aktualizované: Exsiskára Kosíka známeho z kauzy únosu Kováča mladšieho údajne uniesli z jeho domu v Mali
Kosík počas svojho väznenia v Mali nahral videoodkaz, v ktorom uviedol, že má závažné informácie v prípade únosu Michala Kováča mladšieho z deväťdesiatych rokov minulého storočia. O Kosíkovi potom, ako opustil malijské väzenie, nie sú k dispozícii žiadne nové informácie.
Spis únosu Kováša mladšieho do Rakúska je v súčasnosti na Okresnom súde Bratislava III, ktorý zatiaľ nevytýčil hlavné pojednávanie. V minulosti vyšetrovaniu bránili amnestie, ktoré udelili vtedajší premiér a zastupujúci prezident Vladimír Mečiar.
Komplikovaná komunikácia
„Ministerstvo spravodlivosti SR doposiaľ nedisponuje oficiálnymi informáciami v súvislosti s bývalým príslušníkom Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubošom Kosíkom. Komunikácia s africkou krajinou, ako už dlhodobo informujeme, je komplikovaná, pretože s ňou nemá Slovensko uzatvorenú zmluvu o vydávaní osôb, teda takzvanú zmluvu o extradíciách. Minister spravodlivosti Gábor Gál opätovne napísal v decembri minulého roka list so žiadosťou o vydanie tejto osoby, odvtedy nás malijská strana zatiaľ oficiálne nekontaktovala,“ uviedla pre agentúru Drobová.
Veľmi podobné informácie má v súčasnosti aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí. „Ministerstvo kontaktovalo prostredníctvom Veľvyslanectva SR v Abuji príslušné malijské inštitúcie s cieľom získať informácie o medializovanom prípade. Zatiaľ nemáme žiadne potvrdené informácie z malijskej strany. Vo veci extradície notifikovalo v auguste 2017 Veľvyslanectvo SR v Abuji malijskému zastupiteľskému úradu v Abuji žiadosť o extradíciu. Túto žiadosť zopakovalo veľvyslanectvo v januári tohto roku spolu s listom ministra spravodlivosti SR pre jeho rezortného partnera v Mali. S Ľubošom Kosíkom nebolo ministerstvo, ani Veľvyslanectvo SR v Abuji v žiadnom kontakte,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor rezortu zahraničných vecí.
Kosík sa údajne ako vtedajší príslušník SIS na únose Kováča podieľal osobne.