Miloslava Zemková skončila na čele RTVS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zemková
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Miloslava Zemková už nie je generálnou riaditeľkou Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

Po necelom roku a pol vo funkcii ju v utorok parlament odvolal. Za jej odvolanie v tajnom hlasovaní bolo 82 z 85 prítomných členov Národnej rady (NR) Slovenskej republiky, dvaja boli proti a jeden sa zdržal.

Dôvodom na ukončenie jej pôsobenia je, že zverejnila výzvu na predloženie ponúk na prenájom priestorov pre mediálny komplex, ale vopred o tom písomne neinformovala Radu RTVS.

Výzva bola zverejnená 3. apríla 2012, ale Rada RTVS sa o nej formálne dozvedela až 19. apríla 2012. Podľa šéfa parlamentného mediálneho výboru Dušana Jarjabka (Smer-SD) zverejnenie výzvy možno považovať za konanie smerujúce k vstupu do zmluvného záväzku. Keďže plnenie malo presiahnuť sumu 100-tisíc eur, Zemková podľa Jarjabka porušila zákon.

Viskupič: Odvolanie Zemkovej je popravou

Vláda jednej strany pokračuje odvolaním generálnej riaditeľky Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Miloslavy Zemkovej vo svojom valcovaní a obsadzovaní všetkých postov, povedal pre agentúru SITA podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Ako dodal, presadenie tajného hlasovania o odvolaní riaditeľky ukazuje, čo bolo jednoznačným cieľom divadla, ktoré Smer-SD zohral v parlamente.

Parlament
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Podľa predsedu poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Jozefa Viskupiča odvolanie Zemkovej je politická poprava, preto sa tohto divadla a frašky nezúčastnil.

„Nemyslím si, že bol zvolený vhodný spôsob odvolávania. Štátu hrozia žaloby a súdna dohra. Ani spôsob, ani metóda sa nám nepozdáva, preto sme sa na hlasovaní nezúčastnili,“ povedal. Podľa neho pravý dôvod odvolávania ani v jednom momente nezaznel.

„Reagovali sme na podnet občana, ktorý e-mailom zaslal podnet na prešetrenie informačnej povinnosti Zemkovej, pričom Rada RTVS vyhlásila, že zákon porušený nebol,“ upozornil. Poslanci strany Most-Híd sa na hlasovaní nezúčastnili, pretože podľa predsedu poslaneckého klubu Mostu-Híd neexistoval dôvod na odvolanie Zemkovej. „Nie je hodné, aby sme sa takej hry zúčastnili,“ povedal pre agentúru SITA. Podľa neho je zlé, ak sa každé štyri roky zvádza boj o verejnoprávne médiá.

Miloslava Zemková odvolanie čakala, napadne ho na Ústavnom súde SR.

Šéfom môže byť Mika i Gučík

Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek tvrdí, že odvolávanie mu bolo krajne nepríjemné. „Rovnako mi je nepríjemný súčasný zákon, ktorý ma núti robiť veci, s ktorými mám problém,“ povedal s tým, že iniciuje, aby sa voľba riaditeľa RTVS dostala opäť na radu, kde bola aj predtým. „Súčasný zákon nás vrátil o 20 rokov späť,“ dodal.

Televizia
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Opozícia tvrdí, že na odvolanie neboli splnené zákonné podmienky a sociálni demokrati Zemkovú zbavili funkcie s cieľom politicky ovládnuť verejnoprávnu televíziu a rozhlas.

Podľa poslanca Daniela Krajcera (SaS) zverejnenie výzvy nemusí nevyhnutne smerovať k uzavretiu zmluvy a Zemková preto nemusela vopred radu informovať. Krajcer navyše tvrdí, že nie je isté, či malo plnenie presiahnuť 100-tisíc eur.

Zemková od apríla 2006 viedla SRo, na čelo RTVS bola zvolená 10. februára 2011 na päťročné funkčné obdobie.

Podľa zákona o RTVS mediálny výbor do 15 dní od skončenia riaditeľa vo funkcii vypíše výzvu na podávanie prihlášok kandidátov. Ako o možných nástupcoch Zemkovej sa špekuluje o bývalých šéfoch komerčných televízií – Michal Gučík riadil televíziu TA3 a Václav Mika Markízu.

Životopis bývalej šéfky RTVS

PhDr. Miloslava Zemková sa narodila 13. júla 1956 v Bratislave. Vyštudovala Strednú umelecko-priemyselnú školu v Bratislave a na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave absolvovala odbor veda o výtvarnom umení. Vzdelanie si doplnila štvorročným postgraduálnym štúdiom na Umenovednom ústave SAV a v USA absolvovala v roku 1992 medzinárodný študijný program EEF SA s orientáciou na samosprávne systémy, neziskové a kultúrne organizácie a ochranu pamiatok.

Vypočutie kandidátov na šéfa RTVS
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Pracovala v Oblastnej galérii v Banskej Bystrici a v Mestskej správe pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Bratislave (neskôr MÚOP). V rokoch 1990-94 bola starostkou mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Zvolená bola v komunálnych voľbách ako kandidátka Demokratickej strany (DS).

Od roku 1995 bola Miloslava Zemková spoločníčkou, konateľkou a výkonnou riaditeľkou Agentúry pre výtvarné umenie ARTeMISS a rovnomennej galérie v Bratislave. Od roku 1999 do augusta 2005 generálna manažérka holdingu FUN RADIO GROUP, konateľka a spoločníčka FUN MEDIA, s.r.o., RADIO SERVIS, s.r.o., FUN AIR, s.r.o., FUNSERVER, s.r.o., predsedníčka dozornej rady RADIO, a.s.

Miloslava Zemková sa v apríli 2006 stala generálnou riaditeľkou Slovenského rozhlasu (SRo), prvou ženou na tomto poste od vzniku SRo v roku 1926. Po tom ako 1. januára 2011 vznikla spojením Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu inštitúcia Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), bola jej dočasnou riaditeľkou a vo februári 2011 sa stala generálnou riaditeľkou RTVS.

Zemková pri voľbe v NR SR vtedy zdôraznila, že ak by bola zvolená, tak bude síce zvolená politikmi, ale rozhodne nie je politický kandidát a politickým tlakom odolá. Vo svojej koncepcii počítala so znižovaním nákladov RTVS a zrušením tretieho kanála televízie – Trojky.

Počítala tiež s tým, že RTVS bude mať vyrovnaný rozpočet už v roku 2012, no ostatné kritériá ako výroba kvalitného programu budú potrebovať dlhší čas, najmenej tri roky. V projekte počítala so súčasným modelom financovania verejnoprávnych médií – z tzv. koncesií, reklamy a príspevkom od štátu (zmluva štátu s verejnoprávnymi médiami), a keď sa systém financovania začne meniť, bude o tom diskutovať. Po necelom roku a pol vo funkcii 26. júna parlament Zemkovú odvolal.

zdroj: archív sita, wikipedia.org

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan JarjabekIvan ŠtefanecMichal GučíkMiloslava ZemkováVáclav Mika
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska