BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda nedovolí urobiť zo seba zlodeja.
„V politike som dosť dlho na to, aby som pochopil o čom je politika. Viem, čo je podpásový úder. Je hranica, ktorú prekročiť nedovolím,“ vyhlásil dnes na tlačovej besede.
„Toto je moja kauza, nepotrebujem barličku ani zľava, ani sprava,“ okomentoval, prečo sa vo štvrtok neuskutočnila avizovaná tlačová beseda, kde mali byť všetci lídri SDKÚ-DS. Dodal, že podpredsedovia SDKÚ-DS Lucia Žitňanská a Ivan Mikloš sa tento víkend vyjadrujú ku Gorile v diskusných reláciách.
Dzurinda v strane neeviduje tlaky na odstúpenie. „Nie je na to dôvod,“ konštatoval. Opýtal sa, čo si to dovoľujú niektorí ľudia, keď o tom hovoria.
„O tomto to celé je,“ povedal s tým, že SDKÚ-DS neteší vývoj preferencií. Podľa neho sú obrazom, ktorý namaľovala Gorila.
Dzurinda vyzval k tomu, aby sa Gorila vyšetrila. „Stala sa predvolebnou témou. Svetlo môže vniesť iba vyšetrovanie. Mám eminentný záujem na vyšetrení Gorily, pretože poškodzuje SDKÚ-DS a moje meno. Urobíme všetko preto, aby sa do vyšetrovania nevnášali politické záujmy,“ zdôraznil.
Gorila by nemala podľa Dzurindu odradiť voličov. „Prečo sa neobjavila už pred rokom 2010, aj keď ju niektorí politici mali? Mnohí totiž neverili, že SDKÚ-DS bude zostavovať vládu. Gorila nechce zbaviť verejný život klientelizmu. Gorila chce voliť namiesto občanov. Nemala by ich však odradiť od účasti v parlamentných voľbách,“ dodal.
SDKÚ-DS a ani predseda strany Mikuláš Dzurinda podľa jeho slov neprijali ani jediný cent alebo halier provízií. Dzurinda upozornil, že SDKÚ-DS odhalila financovanie strany. „Naše účtovné knihy sme rok nosili na generálnu prokuratúru. Trestné oznámenie sa ani nezačalo,“ povedal s tým, že žiadna iná strana na Slovensku proti korupcii neurobila toľko ako jeho vláda a vláda Ivety Radičovej. „Najviac kričia strany, ktoré proti korupcii neurobili nič,“ zdôraznil.
S Haščákom v dome Radičovej
Ministerstvo: Gorila bola vyšetrovaná
Polícia začala prípad Gorila vyšetrovať po nástupe súčasného vedenia a teda ešte predtým, ako bol spis Gorila zverejnený na internete, uviedol dnes agentúre SITA hovorca rezortu vnútra Gábor Grendel. Podľa Grendela bola Gorila vyšetrovaná až do okamihu, keď si vojenská prokuratúra vyžiadala spis od Úradu boja proti korupcii a zastavila trestné stíhanie v tejto veci.
„Toto rozhodnutie vojenskej prokuratúry vyšlo na svetlo sveta až po tom, ako bol spis Gorila zverejnený na internete a médiá sa začali zaujímať o to, či sa týmto prípadom polícia v minulosti zaoberala. Faktom je, že sa zaoberala, ale faktom je aj to, že prokuratúra tento prípad odňala a už neinformovala políciu, že zastavila trestné stíhanie vo veci,“ vysvetlil Grendel.
Zároveň pripomenul, že Lipšic prišiel na vládu, keď bola odvolávaná šéfka Fondu národného majetku (FNM) Anna Bubeníková a členov vlády ohuroval informáciami z verejných zdrojov, ktoré sa týkali obchodných aktivít manžela šéfky FNM. Ona sa proti tomu ohradila. Lipšic následne povedal, že ide o príliš veľa náhod.
Dzurinda dnes povedal, že sa stretol s predstaviteľom Penty Jaroslavom Haščákom vo februári 2009 v rodinnom dome u Ivety Radičovej v Novej Dedinke.
Ako uviedol dnes na tlačovej besede, o stretnutie ho požiadala Radičová a nevidí na tom nič zlé. S Haščákom sa rozprávali o politike. Netyká si s ním. Z finančnej skupiny J&T by asi nespoznal nikoho.
Podľa neho ak je pravdou, že už v decembri 2005 niektorí ľudia rokovali s Pentou o províziách pre SDKÚ-DS, opýtal sa, či by ich nechali odpočúvať tajnou službou.
Šéf SDKÚ-DS zdieľa mnohé obavy ľudí, že 10. marca bude voliť Gorila a nie občania SR.
„Vrcholom bolo vystúpenie bývalého policajta, o ktorom sa v dokumente Gorila píše ako o skorumpovanom človeku, ktorý poberal úplatky od finančnej skupiny za to, že vynášal informácie z polície. Ako je možné, že takýto človek dostáva ohromný priestor a ohováral ma, že som zasahoval do vyšetrovania alebo nekonal?“ opýtal sa Dzurinda.
Brýzgajúci policajt a vrabec na streche
Líder SDKÚ-DS tvrdí, že do vyšetrovania Gorily nezasahoval. Pripomenul, že vláda Roberta Fica nastúpila 4. júla 2006. Slovenská informačná služba (SIS) dostala súhlas odpočúvať 23. novembra 2005 a opäť oň žiadala po polroku, aby mohla odpočúvať do 18. novembra 2006. Podľa Dzurindu však SIS po zmene vlády a nástupe nového šéfa SIS Jozefa Magalu (27. júla 2006) zrušila odpočúvanie 4. augusta. Po tomto termíne zrušila vyšetrovanie aj polícia. Pripomenul tiež, že prípad šetrila inšpekcia ministra vnútra a úrad boja proti korupcii v Nitre, pretože „brýzgajúci policajt“ pôsobil na rovnakom úrade v Bratislave.V Gorile sa podľa Dzurindu píše, že vo februári 2006 dostal od SIS informácie o Gorile.
„Nikdy som nedostával prepisy odposluchov, ale sem-tam som dostal súhrnnú správu o čomsi. Dostával som to v súlade so zákonom. Takéto správy mali dve, tri, alebo štyri strany. Maximálne som dostal osem strán, Gorila má 85 strán. Ako premiér som o Gorile nemal tušenia. Zoznámil som sa s ňou niekedy v opozícii,“ povedal s tým, že ako premiér pri kauze Gorile nič nezanedbal, všetky informácie používal zodpovedne.
V spise Gorila je podľa Dzurindu množstvo nezmyslov.
„Rozosmialo ma, že Pavol Hrušovský mal prevziať od nemeckej firmy 200 miliónov korún a keď som sa o tom dozvedel, mal sa so mnou rozdeliť,“ uviedol. Dokument hovorí tiež o doprivatizácii energetických závodov, čo však nikdy nebolo na rokovaní vlády.
„Nikdy by som za doprivatizáciu týchto podnikov nehlasoval,“ uviedol s tým, že ak niekto sníval, že zorganizuje doprivatizáciu týchto podnikov, tak delil vrabca, ktorý sa nad strechu nikdy nedostal.
Podľa neho nesedia ani reči okolo privatizácie bratislavského letiska. Pripomenul, že v hre boli dve veľké konzorciá, v jednom Penta, v druhom J&T. „Sám som navrhol obálkovú metódu, do ktorej mali vložiť jedno číslo. Kde je tu priestor na nejaké provízie?“ opýtal sa.