Prípad Karola Mella
Karola Mella zadržali 11. júla popoludní v San Pedro v štáte Belize. Išlo o celosvetovú akciu Interpolu, do ktorej bola zapojená aj slovenská polícia.
Prípad vyvolal rozruch po tom, ako sa Slovák napriek zadržaniu v Poľsku po niekoľkoročnom úteku opäť dostal rozhodnutím súdov na slobodu. Je obžalovaný z objednávky vraždy v prípade, v ktorom namiesto údajnej plánovanej obete prišli o život žena a dieťa.
Obvinený je aj z vraždy niekdajšieho bossa bratislavského podsvetia Petra Čongrádyho, ktorého zabili v roku 2004 a v ďalších dvoch prípadoch vrážd Jozefa G. a Františka M.
Podľa informácií portálu čas.sk súd rozhodol, že väzba bola nezákonná, deportácia na Slovensko tým pádom neprichádza do úvahy.
Na súde podľa portálu tiež odznelo, že pokiaľ by chcelo Slovensko Karola Mella získať, muselo by mať s Belize podpísanú dohodu o vydávaní zločincov.
„Je zrejmé, že hlavným dôvodom, prečo sa Karol Mello zdržuje v Belize, je vyhnúť sa obvineniam z vrážd na Slovensku, ale jeho vydanie musí prebehnúť zákonným spôsobom,“ uviedol sudca Oswald Legall.
„Karol Mello bol väznený nezákonne a preto som nariadil jeho prepustenie,“ cituje čas.sk sudcu.
Súd zároveň nariadil podľa informácií portálu Karolovi Mellovi zaplatiť trovy vo výške 3-tisíc dolárov.
Z väzby ho prepustili krátko pred 19:00 nášho času. Pred väzením čakali novinári aj manželka Karola Mella Zuzana.
Tá sa však manžela nedočkala, keďže ho po pár krokoch znova zatkli, dodáva portál.
Slovenská strana zatiaľ podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka nemá k dispozícii podrobný právnicky rozbor čerstvého verdiktu belizského súdu o tom, že by mal byť prepustený na slobodu, keďže jeho väzba bola nezákonná.
Preto ani nie je jasné, aké ďalšie právne kroky môže slovenská strana využiť na jeho vydanie.
„My v tejto chvíli môžeme len rešpektovať rozhodnutie súdu, ktorého obsah budeme podrobne skúmať a využijeme všetky prostriedky, aby sme zavŕšili svoje úsilie o vydanie Karola Mella do rúk našich justičných orgánov,“ uviedol šéf rezortu vnútra Kaliňák.