BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Spotrebiteľské ceny v rámci krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) v marci medziročne vzrástli o 2,1 %. Vo februári bola medziročná inflácia v krajinách OECD na úrovni 1,9 %. Zvýšenie inflácie odzrkadľuje hlavne medziročné zdraženie energií o 11,3 %. Ceny potravín medziročne vzrástli o 0,2 %. Bez zarátania cien potravín a energií bola inflácia spotrebiteľských cien na úrovni 1,4 %. Informovala o tom v utorok OECD.
V rámci krajín združených v organizácii G7 sa medziročná inflácia v marci spomalila iba v Kanade, a to na úroveň 1,4 % z februárovej úrovne 1,6 %. Prudko však vzrástla vo Veľkej Británii, a to na úroveň 3,4 % z februárových 3 %. Vzrástla aj v Nemecku na úroveň 1,1 % z februárových 0,6 %. Mierny rast inflácie bol v USA, kde sa zvýšila na 2,3 % z februárových 2,1 %, vo Francúzsku (na 1,6 % z úrovne 1,3 %) a v Taliansku (na 1,4 % z úrovne 1,2 %). V Japonsku pretrvávala deflácia. V marci sa ceny v tejto krajine medziročne zmenšili o 1,1 % rovnako ako vo februári. V eurozóne bola medziročná inflácia v marci na úrovni 1,4 %, čo bol rast oproti februárovým 0,9 %.
Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny v krajinách OECD v marci zvýšili o 0,5 %. Vo februári bol medzimesačný rast na úrovni 0,2 %. Vo Francúzsku, Nemecku a Veľkej Británii bol medzimesačný rast cien v marci na úrovni 0,5 %, v USA na úrovni 0,4 %, v Taliansku a Japonsku 0,3 % a v Kanade sa ceny oproti februáru nezmenili.
SITA