Prečo vznikla Škola viery?
Táto škola je naplnením vízie, ktorú som dlho nosil vo svojom srdci. Pätnásť rokov pôsobím ako katechéta na strednej škole. Počas tohto času postupne vo mne vzrastala túžba ponúknuť takéto vyučovanie aj dospelým ľuďom. Videl som totiž požehnanie a úžitok, ktorý prinášalo mladým ľuďom. Mnohí rodičia mojich študentov mi hovorili ako závidia svojím deťom, že majú takúto možnosť. Pritom dokumenty Katolíckej cirkvi hovoria, že katechéza dospelých je jednou z priorít Cirkvi. Bohužiaľ, vyskytuje sa len veľmi zriedka. A pritom je tak potrebná!
Škola viery sa chce venovať vyučovaniu veriacich.
Áno, pretože medzi katolíkmi je rozšírená veľká neznalosť viery, v ktorej boli pokrstení. U mnohých ich viera v skutočnosti nie je ani kresťanskou, ale skôr nejakým prirodzeným náboženstvom s kresťanskou terminológiou. U mnohých sa viera vôbec nerozvinula, ale namiesto nej zostali len pri tradícii a formálnosti. U mnohých je rozštiepenosť. Na jednej strane detská, naivná až poverčivá „viera“, na druhej strane reálny život, na ktorý táto „viera“ nemá žiaden dosah. A mnohí to, čo pokladali za kresťanskú vieru, už dávno zanechali, hoci sa ešte pri sčítaní ľudu označia za katolíkov. V rámci Školy viery a kresťanského života sa ale chceme venovať aj evanjelizačnému a katechumenátnemu pôsobeniu v duchu novej evanjelizácie. Vzhľadom na situáciu v Cirkvi je totiž potrebné evanjelizovať aj pokrstených, ktorí sa zúčastňujú bohoslužieb, sú angažovaní vo farnosti a pokladajú sa za veriacich.
Prečo názov Škola viery a kresťanského života?
Keď som hľadal názov školy, veľmi ma povzbudili slová Všeobecného direktória pre katechizáciu, ktoré predstavuje „koncepciu katechézy ako školy viery, ako nácviku a osvojovania si celého kresťanského života“. Katechéza ako škola viery, ako nácvik a osvojovanie si celého kresťanského života. Je to škola – učíme sa, sme vyučovaní. Škola viery – učíme sa viere, osobnému vzťahu k Bohu, kresťanskej viere, ktorou prijímame všetko, čo nám Boh v Kristovi dáva. Škola kresťanského života – učíme sa kráčať v živej viere, aby sme na nej mohli postaviť celý svoj život.
Dosť často sa používa názov „Biblická škola“.
Ten som ale z viacerých dôvodov nechcel. Napr. preto, že zvádza k dojmu, že obsahom školy je len samotný text Písma, štúdium Biblia a pod. Tento názov tiež často používajú protestantské skupiny, ale ja som chcel, aby už z názvu bolo zrejmé, že ide o katolícku školu.
Aký je cieľ tejto školy?
Podľa Všeobecného direktória pre katechizáciu „cieľ katechézy smeruje k tomu, aby napomohla spojenie s Ježišom Kristom“. Toto je podstata – spojenie s Ježišom Kristom, živa viera. Nejde tu o nejaký racionalizmus alebo intelektualizmus – cieľ je poznanie Pána v biblickom slova zmysle. Vystihuje to Božie Slovo, ktorým začína aj Katechizmus katolíckej cirkvi: „Otče…večný život je v tom, aby poznali teba, jediného pravého Boha a toho, ktorého si poslal, Ježiša Krista“. Ako prisľubuje Boh cez proroka: „A nik už nebude poúčať svojho druha ani brat svojho brata slovami: „Poznaj Pána,“ lebo ma budú poznať všetci, od najmenšieho až po najväčšieho z nich“. Slovo poznať v Biblii neznamená len „mať informáciu, vedieť“, ale naznačuje dôverné poznanie, intímny vzťah: „Adam potom poznal svoju ženu Evu a ona počala a porodila“. Dôležité sú aj vedomosti a rozumové poznanie, ale cieľ je jasný: „Aby Kristus skrze vieru prebýval vo vašich srdciach“.
Pre koho je škola určená?
Pre dospelých veriacich kresťanov katolíkov, príp. pre tých, ktorí chcú spoznať vieru katolíckej cirkvi. Je to príležitosť pre ľudí, ktorí boli pokrstení ako deti, celý život chodia do kostola, prijímajú sviatosti, hlásia sa k cirkvi, ale v dospelosti im zatiaľ nebola ponúknutá systematická katechéza, vyučovanie o pravdách viery. Tiež je to ale možnosť preniknúť hlbšie do kresťanskej viery aj pre dospelých, ktorí boli pokrstení v dospelom veku, alebo hoci boli pokrstení ako deti, začali sa zaujímať o Krista a Cirkev až v dospelosti. Je určená pre tých, ktorí chcú poznať vieru, v ktorej boli pokrstení, v jej celku, postaviť ju na pevné základy, aby sa viera stala zdrojom obnovy ich kresťanského života. Napríklad pre veriacich, ktorí nikdy nechodili na náboženstvo a cítia to ako nedostatok. Pre veriacich, ktorí dostali náboženskú formáciu ako deti, ale potrebujú ju ako dospelí postaviť na novom základe. Pre veriacich, ktorí túžia spoznať aktuálne vyjadrenie kresťanskej viery v najnovších vyhláseniach Magistéria Cirkvi. Pre rodičov, ktorí chcú vychovávať svoje deti vo viere a cítia nedostatok poznania. Pre rodičov, ktorí hľadajú odpovede na otázky svojich detí o viere. Pre rodičov, ktorí chcú držať krok v poznaní so svojimi veriacimi deťmi. Odporúčaný vek je 18-60 rokov, ale individuálne je možné po osobnej konzultácii prijať aj účastníkov mimo tento vekový interval.
Názov školy je prevzatý z cirkevného dokumentu Všeobecné direktórium pre katechizáciu, ktoré predstavuje „koncepciu katechézy ako školy viery, ako nácviku a osvojovania si celého kresťanského života“. „Cieľom školy je poznanie. Nejde však len o nejaké intelektuálne poznanie, ale o poznanie Pána v biblickom význame slova – dôverný, blízky vzťah s ním,“ povedal Vašečka.
Škola čerpá najmä zo Svätého Písma a Katechizmu katolíckej cirkvi. Vyučovanie viedol katechéta Richard Vašečka, ktorý je vedúcim spoločenstva Nový Jeruzalem. „Pätnásť rokov som učil náboženstvo stredoškolákov. Ich rodičia si často povzdychli, že oni za komunizmu náboženstvo vôbec nemali, alebo naň nechodili, preto im to chýba,“ povedal Vašečka. Škola je teda náboženstvom pre dospelých.
Prvý, základný, ročník školy sa sústredí na Vyznanie viery, kerygmu. „Máme témy ako falošné predstavy o Bohu, aký je Boh v skutočnosti, kto je kresťan, o cirkvi a sviatostiach,“ povedal. Úspešní absolventi môžu pokračovať v 2. a 3. ročníku, kde sú vovádzaní do tajomstva sviatostí a Cirkvi, resp. do života v Kristovi, kresťanskej morálky, teda rozbor Desatora.
Účastníci nepochádzajú len zo Žiliny. Mnohí dochádzajú zo širšieho okolia. Škola je otvorená pre všetkých.