Máme už dosť podrývania ICTY, bráni sa Belehrad

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mladič Ratko
Ratko Mladič ako hľadaný zločinec na plagáte. Foto: SITA/AP

BELEHRAD 7. októbra (WEBNOVINY) – Srbský minister poverený spoluprácou s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Rasim Ljalič vo štvrtok kriticky reagoval na stredajšie vyjadrenia jeho hlavného žalobcu Sergea Brammertza. Ljaličovi sa totiž nepozdáva neustály „politický nátlak“ vyvíjaný zo zahraničia, ktoré od Belehradu požaduje dolapenie podozrivého vojnového zločinca Ratka Mladiča. Neúspešné pátranie po jeho osobe totiž sťažuje pozíciu balkánskej krajiny v snahe o medzinárodnú integráciu.

Brammertz v stredu počas vystúpenia v holandskom parlamente vyhlásil, že „kladenie podmienok a nátlak“ zostávajú kľúčovou taktikou vedúcou k dolapeniu Mladiča. Hlavný žalobca tribunálu OSN sa tak vyjadril na pôde krajiny, ktorá je najväčším oponentom vstupu Srbska do EÚ, ak bude Mladič na slobode. Ljalič však jeho slová považuje za „neopodstatnené a nezaslúžené„.

Minister síce potvrdil, že Belehrad momentálne nemá výraznejšiu stopu po hľadanom podozrivom zločincovi, no ubezpečil, že srbský „záujem vidieť Mladiča v Haagu (sídle ICTY) je oveľa väčší ako má tribunál či holandský parlament„.

Dnes 68-ročnému bývalému veliteľovi bosnianskosrbských jednotiek Ratkovi Mladičovi pripisujú zodpovednosť za 44 mesiacov trvajúce obliehanie Sarajeva, ktoré si vyžiadalo tisíce životov, ako aj za masakru v Srebrenici z júla 1995. Stíhaniu za vojnové zločiny pred medzinárodným tribunálom sa úspešne vyhýba už 15 rokov, pričom neschopnosť srbských orgánov dolapiť ho tvorí významnú prekážku v integrácii krajiny do Európskej únie.

SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ratko Mladič
Firmy a inštitúcie ICTY International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia