Malé podniky kritizujú daňové licencie a kontrolné výkazy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Podnikateľ, hnev, telefon
Foto: shutterstock.com

BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Slovenská asociácia malých podnikov (SAMP) kritizuje zavedenie daňových licencií pre právnické osoby a kontrolných výkazov k dani z pridanej hodnoty (DPH). „Sme ďaleko od toho, aby sme poúčali ministra financií, ale treba pripomenúť, že výraz neplatiť dane, je veľmi odlišný od výrazu nemať daňovú povinnosť,“ konštatoval prezident SAMP Vladimír Sirotka. Podľa neho sa môže stať, že začínajúci podnikateľ nemá daňovú povinnosť, ale nemožno ho považovať za neplatiča daní.

Asociácia preto navrhuje uplatniť systém daňových licencií pri tých právnických osobách, ktoré nevykazujú platby ani v jednej kategórii priamych daní, nepriamych daní a miestnych daní. Zástupcom malých podnikov tiež prekáža retroaktívne umorovanie straty so znížením možnosti uplatnenia odpisov z dlhodobého majetku. „Navrhujeme, aby sa umorovala strata podľa právneho pozadia v čase jej vzniku,“ povedal Sirotka.

V oblasti elektronickej komunikácie so štátnou správou poukázali zástupcovia asociácie na technické, softvérové a logické chyby v oblasti podávania kontrolných výkazov k DPH. „Nefunguje ten systém tak, aby uľahčil administratívu,“ podotkol Sirotka. Asociácia preto navrhuje zjednotiť štruktúru formulárov faktúr, pokladničných výdavkových a príjmových dokladov. Taktiež odporúča zjednotenie číselníkov v daňových dokladoch.

Prvýkrát sa budú daňové licencie platiť v daňovom priznaní v roku 2015 za zdaňovacie obdobie roka 2014. Ide o minimálnu výšku dane, ktorú bude daňovník povinný zaplatiť, a to aj v prípade vykázania daňovej straty. Od platenia licencie budú v prvom roku oslobodené novovzniknuté spoločnosti.

Slovenská asociácia malých podnikov je organizácia zastupujúca malých podnikateľov a jej vznik bol iniciovaný Európskou chartou malých podnikov. Svoju činnosť orientuje na priestor malých a stredných podnikateľov, s ťažiskom na živnostníkov, samostatne zárobkovo činné osoby, podniky do 50 zamestnancov a rodinné podniky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať