- aktualizované 26. januára, 11:40
Špecializovaný trestný súd uložil Mariánovi Magátovi stíhanému pre rozsiahlu a dlhodobo páchanú závažnú extrémistickú trestnú činnosť šesť rokov väzenia. Rozhodnutie nie je právoplatné, obhajca obžalovaného ešte vo štvrtok 25. januára po konštatovaní jeho viny zo strany súdu uviedol, že sa Marián Magát voči verdiktu odvolá.
Obžalovaný bol súdený pre viac ako 40 skutkov, pričom na začiatku procesu čítal prokurátor obžalobu jeden a pol pojednávacieho dňa. Proces s Mariánom Magát začal na súde koncom februára 2023, pričom obžalovaný svoju vinu poprel.
Padne rozhodnutie Najvyššieho súdu SR
Ako pre médiá uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, samosudca Špecializovaného trestného súdu uznal obžalovaného za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd a iné a uložil mu úhrnný trest odňatia slobody vo výmere šesť rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, ako aj trest prepadnutia veci.
Sudca Púchovský nebude rozhodovať v kauze Očistec, Najvyšší súd ho vylúčil z trestného konania
„Samosudca uznal obžalovaného za vinného zo spáchania 43 skutkov uvedených v obžalobe, z jedného skutku obžalovaného spod obžaloby oslobodil, pretože skutok nie je trestným činom,“ povedala hovorkyňa.
Doplnila, že rozsudok nie je právoplatný, keďže obžalovaný, ako aj prokurátor proti nemu podali odvolania, o ktorých rozhodne Najvyšší súd SR.
Pochvalné vyjadrenia na adresu Hitlera
Predmetom obžaloby boli predovšetkým statusy na sociálnych sieťach. Niektoré sa týkali napríklad pochvalných vyjadrení na adresu Adolfa Hitlera. „Naplnenie Hitlerových plánov pre Európu by bolo požehnaním pre nás všetkých,“ uviedol obžalovaný podľa prokuratúry. V iných napríklad kritizoval Židov napríklad pre revolučné násilie.
V procese s Magátom odzneli záverečné reči, je obžalovaný pre rozsiahlu a dlhodobo páchanú závažnú extrémistickú trestnú činnosť
Takisto bolo Mariánovi Magátovi kladené za vinu produkovanie videí, v ktorých podľa vlastných slov „predstavoval“ verejnosti ľudí, ktorí spochybňovali holokaust. Tvrdil napríklad, že počet šesť miliónov zavraždených bol určený dopredu. V inom videu zase tvrdil, že v holokaust verí.
„Pokiaľ budem mať čo i len malú pochybnosť, pôjdem do väzenia,“ skonštatoval. V ďalšom videu zase tvrdil, že plynové komory nikto nevidel. Sudca Milan Cisárik v rámci vynesenia rozsudku postupne číta popis všetkých 43 skutkov. Je pritom podľa neho možné, že k oznámeniu výšky trestu sa v štvrtok nestihne dostať.
Desiatky sympatizantov aj ĽSNS
Na súd prišlo Mariána Magáta podporiť niekoľko desiatok sympatizantov, pričom pred súdom boli zaparkované aj dve dodávky s polepom Ľudovej strany Naše Slovensko.
Podľa jeho obhajcu Martina Mastného vníma obžalovaný celý proces ako politicky motivovaný. „Absolútne sa nestotožňuje či už s podanou obžalobou, a teraz už aj s čiastočným vyhlásením rozsudku,“ povedal počas prestávky v pojednávaní pre médiá Mastný. Doplnil, že proti výroku o vine sa Marián Magát určite odvolá.
Úrad špeciálnej prokuratúry ešte v decembri 2022 informoval, že extrémistická trestná činnosť Mariána Magáta súvisí aj s knižnou publikáciou, ktorá bola vydaná a publikovaná pod názvom Židokracia, ako aj s jej rozširovaním. Národná kriminálna agentúra zadržala a obvinila Mariána Magáta v januári 2022. Následne bol vzatý do väzby.
Zločin rozširovania extrémistického materiálu
Obžaloba na obvineného bola podľa Úradu špeciálnej prokuratúry podaná pre pokračujúci zločin rozširovania extrémistického materiálu, pokračujúci zločin výroby extrémistického materiálu, pokračujúci prečin popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti, pokračujúci prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia, zločin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, a pre prečin prechovávania extrémistického materiálu.
Marián Magát je zakladateľom skupiny Vzdor Kysuce. V inom prípade ho v roku 2017 za nedovolené ozbrojovanie právoplatne odsúdili na tri roky podmienečne, v dôsledku čoho nemohol kandidovať na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja. V roku 2016 neúspešne kandidoval v parlamentných voľbách.