ĽS-HZDS: Pravicová vláda nezvýši kvalitu života

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marian klenko
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – Zo znenia programových téz podľa predsedu Republikovej rady ĽS-HZDS Mariána Klenka vyplýva, že politika pravicovej vlády neprispeje k výraznejšiemu skvalitneniu života na Slovensku. „Podobne ako počas Dzurindových vlád aj rozhodnutia novej vládnej koalície budú prekračovať jedno volebné obdobie. Nie však s pozitívnym dopadom na život ľudí, ale negatívnymi konzekvenciami pre štát a spoločnosť,“ uviedol dnes pre agentúru SITA Klenko.

Z analýzy Programových téz podľa Klenka vyplýva, že na ich podobe má najväčší podiel SDKÚ-DS. „Hodnotovo sa v nich úplne stráca KDH a Most-Híd. Najhoršie však dopadla SaS. Našťastie! Medializované témy ako dekriminalizácia marihuany či registrované partnerstvá boli pre túto stranu dobré len v predvolebnej kampani. Odluka cirkvi od štátu je v tézach upravená tak, že vláda otvorí o tejto téme celospoločenskú diskusiu. Doteraz neprebiehala? K odvodovému bonusu pristúpi vláda len za predpokladu fiškálnej udržateľnosti a po zohľadnení dopadov na marginalizované skupiny,“ upozornil Klenko.

Nová vládna koalícia nie je podľa Klenka legitímna, lebo je zostavená z politických subjektov, ktoré vo voľbách podporila možno tretina oprávnených voličov. „Väčšina v parlamentných voľbách podporila inú stranu alebo sa na voľbách nezúčastnila. Aj súčasnú menšinovú podporu obyvateľstva si bude môcť udržať len manipulovaním verejnosti, prostredníctvom účelových klamstiev a spravodajskými a mediálnymi hrami, ktoré sme mali možnosť sledovať počas Dzurindových vlád,“ uviedol.

Klenko upozornil, že v časti, ktorá je venovaná opatreniam v rezorte hospodárstva, pravicoví spojenci deklarujú, že odštátnia teplárenstvo. „Potvrdili sa tak predpoklady, že nová vládna koalícia bude privatizovať. Tentokrát prídu na rad teplárenské podniky. Predaj štátneho majetku nástupom pravice opäť vstupuje do slovenskej politiky so všetkými negatívnymi súvislosťami,“ zdôraznil. V časti, ktorá pomenúva opatrenia v rezorte dopravy sa zase uvádza, že chce zachrániť bratislavské letisko a Cargo vstupom silných strategických investorov. „Vytváranie predstavy o neefektívnosti štátom vlastnených podnikov je trvalou súčasťou politických rozhodnutí kolaborujúcej politickej elity. Ak by bola pravda, že spomínané subjekty je potrebné zachraňovať, ktorý súkromný investor by mal záujem vstúpiť do problémovej firmy,“ pýta sa Klenko.

Naplnenie téz z oblasti sociálnych vecí, zdravotníctva a školstva si bude podľa neho vyžadovať zvýšenie finančných prostriedkov pre dané oblasti. Nie je zrejmé, ako to chce nová vláda urobiť, keď zároveň deklaruje, že nebude zvyšovať dane. Dokonca chce predložiť ústavný zákon o vyrovnanom štátnom rozpočte. Predvolebná kritika súdnictva sa do programových téz nepremietla v podobe takých opatrení, ktoré budú znamenať ďalšie skrátenie súdnych konaní. Zverejnené tézy však dokumentujú, že nová mocenská elita bude mať záujem personálne zasahovať do súdnictva, pričom viaceré opatrenia doslova ohrozujú nezávislosť súdnej moci na Slovensku,“ vyhlásil Klenko.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ĽS-HZDS Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko