Oficiálny názov: Palau
Hlavné mesto: Ngerulmud
Počet obyvateľov: 17 948
Rozloha: 466 km²
HDP na obyvateľa: 16 300 $
Vlajka:
Kód meny: USD
Názov meny: americký dolár
Úradný jazyk: Palaučina, Angličtina
Zobraziť na mape: TU
Palau, oficiálne Palauská republika, sa nachádza v západnom Pacifiku. Krajinu tvorí západná vetva Karolíninych ostrovov.
Palauské vody hraničia s Filipínami, Indonéziou a Mikronéziou (Federálnymi štátmi Mikronézie).
Palau je súostrovie skladajúce sa z 250 ostrovov. Najväčším z nich nesie meno Koror. Hlavné mesto krajiny Ngerulmud sa nachádza na ostrove Babeldaob.
Na celom súostroví je roztrúsených iba okolo 20 tisíc obyvateľov. Samotná súš Palau zaberá iba necelých 500 km². Ostrovy sa však rozprestierajú na ďaleko väčšej morskej ploche.
Palau je plne zvrchovaný štát, ktorý je riadnym členom Organizácie spojených národov. Krajina má podpísanú zmluvu o voľnej asociácii so Spojenými štátmi americkými. To okrem iného znamená aj to, že Palau nemá vlastnú armádu. O obranu štátu sa podľa zmluvy starajú Američania. Asociačná zmluva Američanov zaväzuje Palau podporovať aj finančne. Palaučania navyše do určitej miery môžu využívať sociálnu podporu USA.
História Palau
Súostrovie bolo pôvodne osídlené pred asi 3000 rokmi ľuďmi z Filipín. Išlo o negritov, ktorí zostali jedinou etnickou skupinou na Palau až do obdobia asi 900 rokov nazad. Európania objavili Palau až v 18. storočí. Ostrov kolonizovali Španieli. Po skončení Španielsko-americkej vojny v roku 1898 sa Španieli rozhodli Palau zbaviť. V roku 1899 tieto ostrovy predali Nemcom, ktorí ich zaradili do svojej Nemeckej Novej Guiney.
Počas prvej svetovej vojny sa na ostrovy dostali Japonci, v moci ktorých Palau zostal až do druhej svetovej vojny. Američania ovládali Palau od roku 1947. V roku 1979 Palau odmietlo vstúpiť do federácie štátov Mikronézie (Federatívne štáty Mikronézie). Palau sa tak rozhodlo ísť cestou samostatnosti. Tú získalo až v roku 1994, kedy s súostrovie podpísalo s Američanmi asociačnú dohodu.
Ekonomika
Ekonomika Palau stojí na dvoch základný pilieroch: turizmus a pomoc USA. Bez finančnej pomoci Američanov by to na Palau vyzeralo výrazne inak. Bez tejto podpory by vláda nedokázala fungovať. Vláda Palau zamestnáva väčšinu populácie.
Budúcnosť krajiny stojí na turizme. Každý rok sem pricestuje za potápaním a šnorchlovaním okolo 100 tisíc ľudí. Turizmus sa rozvíja aj vďaka zlepšenému leteckému spojeniu. Palau má takmer denné letecké spojenie s americkým ostrovom Guam. Delta airline lieta trikrát do týždňa medzi Palau a Tokiom. Palau dovolenka sa predáva aj na Slovensku.
Obyvateľstvo
Obyvateľstvo je mix austronézskeho, melanézskeho a mikronézskeho pôvodu. Významná časť populácie sú potomkami japonských usadlíkov, ktorí tu žili v medzivojnovom období, a Filipíncov, ktorí sem migrujú za prácou v posledných desaťročiach.
Náboženstvo
75 percent Palaučanov sa hlási ku kresťanstvu. Zvyšná štvrtina populácie vyznáva mix kresťanstva a miestneho tradičného náboženstva.