Oficiálny názov: Pobrežie slonoviny
Hlavné mesto: Yamoussoukro
Počet obyvateľov: 23 919 000
Rozloha: 322 463 km²
HDP na obyvateľa: 1 938 $
Vlajka:
Kód meny: XOF
Názov meny: CFA frank BCEAO
Úradný jazyk: francúzština
Zobraziť na mape: TU
Pobrežie Slonoviny je africká krajina, ktorá sa nachádza v Západnej Afrike na juh od Sahary –označuje sa tak za subsaharskú krajinu. Oficiálny po anglicky je „Republic of Côte d’Ivoire“ a po francúzsky „République de Côte d’Ivoire“. Oficiálnym jazykom Pobrežia Slonoviny je francúzština.
Pobrežie Slonoviny hraničí s Ghanou, Libériou, Burkino Faso, Mali a Guineou. Na lepšiu orientáciu poslúži najlepšie mapa Pobrežia Slonoviny. Vlajka Pobrežia Slonoviny je veľmi jednoduchá. Ľahko by ste si ju mohli pomýliť s írskou či talianskou vlajkou. Vlajka pozostáva z troch zvislých pruhov – oranžového, bieleho a zeleného.
Hlavné mesto krajiny je v medzinárodnom meradle pomerne neznáme. Mesto Yamoussoukro pozná len málokto. V skutočnosti ide o administratívne centrum krajiny. Najväčšie a zároveň najdôležitejšie mesto je však dobre známy prístav Abidjan.
Na dovolenku do Pobrežia Slonoviny sa veru masy nehrnú. Krajina ale má čo ponúknuť. Jednou z hlavných atrakcií je bazilika. Pobrežie Slonoviny roku 1989 dokončilo baziliku Notre Dame de la Paix, čo je kópia Chrámu svätého Petra vo Vatikáne. Chrám v Pobreží Slonoviny je najväčší kresťanský chrám na svete a zároveň jedna z najimpozantnejších stavieb celého afrického kontinentu.
Medzi zaujímavosti Pobrežia Slonoviny patrí aj futbal. Táto krajina totiž patrí v tomto športe medzi tie najlepšie. Pobrežie Slonoviny sa pravidelne objavuje na svetových šampionátoch a v Európe hrá niekoľko hráčov z tejto krajiny.
Z histórie Pobrežia Slonoviny
Na území dnešného Pobrežia Slonoviny existovalo v predkoloniálnej ére niekoľko významných či menej významných štátnych útvarov. Pobrežie Slonoviny bolo kolonizované Francúzmi. Francúzskym protektorátom sa stalo v roku 1843. Skutočnou francúzskou kolóniou sa však krajina stala až v roku 1893 v rámci posledného súperenia európskych mocností o zostávajúce voľné časti Zeme.
Snahy o nezávislosť viedol Félix Houphouët-Boigny, ktorý sa po dosiahnutí cieľa (v roku 1960) stal prezidentom a v úrade zotrval až do roku 1993. Od pádu tohto autoritatívneho politika si Pobrežie Slonoviny prešlo jedným vojenským prevratom a dvoma občianskymi vojnami. Posledná vojna sa skončila v roku 2011. Obe občianske vojny mali korene v náboženských sporoch. Oba konflikty prebiehali medzi moslimským severom a kresťanským juhom.
Ekonomika
Ekonomika Pobrežia Slonoviny ja na región Západnej Afriky relatívne vyspelá. Dôkazom toho sú aj tisíce imigrantov z okolitých krajín. Táto imigrácia v konečnom dôsledku viedla k obom občianskym vojnám.
Export z krajiny z jednej štvrtiny pozostáva z kakaa. Asi 10 percent exportu tvorí ropa.
Obyvateľstvo
Populácia Pobrežia Slonoviny prudko rastie – priemerný počet detí na jednu ženu je 5.
Náboženstvo
Podiel kresťanov a moslimov na populácii je relatívne vyrovnaný – menšiu prevahu majú moslimovia (38 percent – kresťania: 32 %).