Oficiálny názov: Ghana
Hlavné mesto: Accra
Počet obyvateľov: 27 miliónov
Rozloha: 238 535 km²
HDP na obyvateľa: 4 129 $
Kód meny: GHC
Názov meny: Ghanaian Cedi
Úradný jazyk: angličtina
Zobraziť na mape: TU
Vlajka:
Ghana je subsaharská krajina hraničiaca s Togom, Pobrežím slonoviny, Burkinou Faso. Jej brehy obmýva Guinejský záliv a Atlantický oceán. Pre lepšiu predstavu je dobré si pozrieť mapu Ghany.
Názov krajiny pochádza z jedného z miestnych jazykov a znamená „kráľ bojovník“.
Hlavným mestom je Accra. Na ploche takmer 240 tisíc km² žije približne 27 miliónov ľudí. Ghana sa teší ekonomickej aj politickej stabilite.
Politicky je to demokratická prezidentská republika (oficiálny názov krajiny ja Ghanská republika). Ghana je deviata najväčšia ekonomika Afriky – platí to aj pre prípad prepočtu cez kúpnu silu. Vďaka politickej stabilite a prudkému ekonomickému rozvoju je Ghana významným regionálnym hráčom.
Za relatívny ekonomický úspech vďačí najmä náleziskám ropy a zemného plynu. Ghanské zásoby ropy sú štvrté najväčšie v Afrike. Krajina je navyše aj významným producentom zlata a diamantov.
V roku 2015 dosiahla jedno veľmi zaujímavé svetové prvenstvo – po prvý krát vo svojej histórii sa stala najväčším exportérom kakaa na svete.
O dovolenke v Ghane sa bežnému dovolenkárovi určite nesníva. Kto ale má rád trochu dobrodružstva, tomu by sa v Ghane určite páčilo. Ghanská kultúra je jedinečná a krajina je na africké pomery naozaj bezpečná. Najväčším problémom vycestovania do Ghany sú víza. O tie je potrebné požiadať na ghanskom veľvyslanectve.
História Ghany
Dnešná Ghana bola obývaná po tisícročia. Prví európski kolonizátori sa na pobreží Ghany začali objavovať už v 15. storočí. O serióznu kolonizáciu sa však postarali až Briti. Domorodci odolávali asi jedno storočie. Na začiatku 20. storočia tu Briti vyhlásili vlastnú kolónu – Britské pobrežie zlata. Ghana získala od Veľkej Británie nezávislosť už v roku 1957 – ako prvá subsaharská krajina oslobodzujúca sa s pod európskych okov.
Ekonomika Ghany
Ekonomika Ghany je relatívne pestrá – jej kostra je však založená na predaji ropy a nerastného bohatstva. Ghanská vláda však má plán, ako toto bohatstvo nepremrhať. Ghana chce použil peniaze získané z predaja ropy na rozvoj vlastného priemyslu. Vláda vie, že iná cesta k prosperite jednoducho nevedie.
Zaujímavým prispievateľom k ekonomickému výkonu je realitný sektor. V tomto smere Ghana zažíva doslova boom. Pre investorov je Ghana atraktívna svojím tropickým podnebím spojeným s (na Afriku) mimoriadnou politickou stabilitou.
Obyvateľstvo
Približne 98 percent obyvateľov sú černosi. Majoritná etnická skupina sú Ashanti.
Vláda Ghany rozpoznáva spolu 11 jazykov – to znamená, že tieto jazyky vláda podporuje a snaží sa ich rozvíjať. V skutočnosti sa v Ghane používa viacej jazykov. Oficiálnym jazykom Ghany je angličtina. Týmto jazykom sa dorozumievajú rôzne jazykové skupiny.
Náboženstvo
Ghana je prevažne kresťanská krajina. K tomuto vierovyznaniu sa hlási asi 72 percent ľudí. Islam vyznáva okolo 18 percent populácie.