Litva stiahla svojho posledného diplomata a zatvorila svoje veľvyslanectvo v Pekingu. Krok prišiel v čase roztržky pobaltskej krajiny s Čínou po tom, čo umožnila Taiwanu otvoriť zastupiteľskú kanceláriu vo svojom hlavnom meste Vilnius.
Litovské ministerstvo zahraničia informovalo, že si predvolalo charge d’affaires z Pekingu na konzultácie. Litva podľa jeho vyhlásenia ale bude vykonávať svoje diplomatické aktivity v Číne.
Sú pripravení pokračovať v dialógu
„Pokračujú diskusie o technických aspektoch fungovania litovského diplomatického zastúpenia v Číne a čínskeho zastúpenia v Litve, kým Čína nerozhodne o obnovení akreditácie litovských diplomatov v Číne,“ uviedlo ministerstvo.
Čínsky prezident podľa Kremľa podporil snahu Ruska o získanie garancií, že sa NATO nebude rozširovať na východ
Litva je „pripravená pokračovať v dialógu s Čínou a obnoviť funkcie veľvyslanectva v plnom rozsahu, keď sa dosiahne vzájomne výhodná dohoda,“ dodalo.
Čína už skôr zredukovala diplomatické vzťahy s Litvou na úroveň charge d’affaires.
Taiwan nie Čínsky Tchaj-pej
Spomenutá zastupiteľská kancelária vo Vilniuse, ktorá sa otvorila v novembri, nesie názov Taiwan a nie Čínsky Tchaj-pej, ako sa často používa v iných krajinách v snahe neuraziť Peking.
Peking zredukoval diplomatické vzťahy s Litvou na úroveň charge d’affaires, Čína vyzýva vládu krajiny na nápravu chýb
Čína tvrdí, že Taiwan je súčasťou jej územia a nemá právo na diplomatické uznanie.
Ostrov však udržiava neformálne vzťahy so všetkými veľkými štátmi prostredníctvom obchodných kancelárií, ktoré slúžia ako de facto veľvyslanectvá.