BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Prvé výtlačky katalógov vojnových hrobov sovietskych a nemeckých vojakov dnes minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) odovzdal veľvyslancom Ruska a Nemecka Pavlovi Kuznecovovi a Axelovi Hartmannovi, čím odštartoval ich distribúciu. Prvá slovenská publikácia tohto typu mapuje miesta vojnových hrobov spoločne s menoslovom vojakov, ktorí sú v nich pochovaní a má slúžiť nielen odbornej verejnosti, ale aj pomôcť príbuzným vojakov nájsť miesto ich posledného odpočinku. „Máloktorý vojak mal šťastie vybrať si stranu, na ktorej bojoval, a príbuzní vojakov majú právo vedieť, kde sú pochovaní,“ povedal pri tejto príležitosti Lipšic na pôde ministerstva.
„Na Slovensku je pochovaných približne 13-tisíc nemeckých vojakov, čo je pomerne nízke číslo, našťastie vašu krajinu najväčšie bitky obišli,“ poznamenal Hartmann s tým, že cieľom takýchto publikácií je, aby ani ďalšie generácie nezabudli na hrôzy vojny. Pripomenul, že do roku 1989 nebola možná spolupráca v starostlivosti o nemecké hroby, po revolúcii sa však urobili obrovské kroky vpred. V spoločnom európskom dome sa podľa neho tvorí veľké mierové dielo. „Nikdy viac nechceme vojnu,“ zdôraznil.
Kuznecov sa nazdáva, že vydanie katalógov potvrdzuje úspešnú spoluprácu Ruska a Slovenska ako aj ich rezortov vnútra. „V Rusku si vážia vzťah Slovenska k pamiatke sovietskych vojakov, ktorí padli v boji za slobodu,“ vyhlásil ruský veľvyslanec s tým, že sa bude osobne zasadzovať, aby bola publikácia preložená a vydaná aj v ruskom jazyku.
Lipšic dodal, že Európu síce vojny už šesťdesiatpäť rokov obchádzajú, ale je potrebné, aby sme boli na hrozbu konfliktu pripravení a bola zabezpečená naša obranyschopnosť. „Sloboda niekedy niečo stojí,“ povedal na margo krátiacich sa rozpočtov bezpečnostných zložiek v dôsledku ekonomickej krízy.
Katalóg mapuje hroby nemeckých vojakov padlých v prvej i druhej svetovej vojne, obdobná publikácia o Červenej armáde hroby pochádzajúce z druhej svetovej vojny. V úvodnej časti publikácií nájde čitateľ historické súvislosti bojov a vojenských operácií, straty na životoch ako aj spôsoby pochovávania padlých vojakov. Nechýbajú informácie o exhumáciách, výstavbe ústredných vojnových cintorínov a právny vývoj starostlivosti o vojnové hroby v SR. Ďalšiu časť tvorí fotodokumentácia, mapky a údaje o konkrétnych vojnových hroboch podľa územnosprávneho členenia Slovenska.