Podľa ECB vlády nesmú poľaviť v reformách
Európska centrálna banka (ECB), ktorá sa chystá prevziať dohľad nad bankami eurozóny, uviedla, že neexistuje priestor pre sebauspokojenie, hoci sa objavujú prvé známky zmiernenia napätia na finančných trhoch. Banka vyzvala vlády, aby presadzovali reformy. To, že sa Európskej centrálnej banke ukladá úloha dozerať nad veľkými bankami menovej únie, je významným krokom k posilneniu odolnosti inštitúcií eurozóny voči kríze.
V záujme toho, aby sa predišlo novému vzplanutiu krízy, však treba urobiť viac, konštatovala v piatok ECB. „Situácia je veľmi krehká,“ povedal novinárom zástupca šéfa ECB Vitor Constancio počas prezentácie správy ECB o finančnej stabilite. „Riziká pre finančnú stabilitu zostávajú a neexistuje priestor pre sebauspokojenie,“ uviedla banka v správe. Ďalší predstaviteľ ECB Jörg Asmussen tiež poznamenal, že existuje riziko toho, že zmiernenie napätia na finančných trhoch by mohlo politikov viesť k poľaveniu ich úsilia. „Práca na reformách musí rázne pokračovať,“ povedal pre agentúru Reuters.
Podľa kompromisnej dohody, ktorú na stredajšom stretnutí odsúhlasili ministri financií eurozóny, bude jednotný bankový dohľad vykonávať Európska centrálna banka (ECB) prostredníctvom tzv. rady dohľadu.
Každý štát v nej bude mať jedného člena a jeden hlas. Členom budú automaticky všetky štáty eurozóny, ostatné krajiny Európskej únie sa budú môcť o členstve samé rozhodnúť.
Jednotný bankový dohľad by mohol odštartovať už 1. marca 2014. Únia by pritom mala priamo kontrolovať iba banky, ktorých aktíva prevyšujú sumu 30 mld. eur. Centralizovanému dohľadu by mali podliehať aj banky s aktívami vyššími ako 20 % výkonu ich domácej ekonomiky. „V tejto situácii to pre slovenský bankový trh znamená, že skoro tri štvrtiny nášho bankového sektora budú patriť pod európsky dohľad,“ povedal vo štvrtok minister financií Peter Kažimír.
Premiér Robert Fico dohodu ministrov financií uvítal. Obával sa totiž, že by sa na konkrétnej dohode bankového dohľadu premiéri pre rozdielne postoje na summite nezhodli. „Jednotný bankový dohľad je samozrejme len jeden z troch pilierov bankovej únie,“ skonštatoval Fico s tým, že o zvyšných dvoch pilieroch by mali lídri krajíny eurozóny začať rokovať už budúci rok.
Hlavy štátov ukončili summit s tým, že pre prehĺbenie integrácie v únii nestačí len banková únia či väčšia fiškálna integrácia. „Došlo k dohode, že musí prísť aj ku koordinácii ekonomických politík, aby nedochádzalo k výrazným rozdielom vo výkonnosti ekonomík. Jednoducho krajiny budú musieť podstúpiť štrukturálne reformy,“ informoval Fico. Zabezpečiť to majú aj záväzné zmluvy medzi členskými krajinami a európskymi inštitúciami. V tých sa krajiny zaviažu k reformným krokom, ktoré by mali zabezpečiť ich konkurencieschopnosť. V rámci únie má navyše vzniknúť osobitný fond, z ktorého sa budú financovať nevyhnutné zmeny v tých krajinách, kde to bude potrebné.