NEW YORK 19. februára (WEBNOVINY) – Líbyjský minister zahraničných vecí Muhammad ad-Dáirí v stredu požiadal Bezpečnostnú radu Organizácie Spojených národov (BR OSN) o zrušenie zbrojného embarga voči krajine, aby bola schopná čeliť čoraz väčšiemu ohrozeniu zo strany militantno-extrémistickej skupiny Islamský štát (IŠ).
Podľa jeho vyjadrenia na mimoriadnom zasadnutí rady so zameraním na krízu v Líbyi tamojšia medzinárodne uznávaná vláda nepožaduje intervenciu zvonka, o ktorej predtým hovoril egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí, na druhej strane však uvíta podporu líbyjskej armády zo strany Egypta. Káhira v pondelok prvýkrát priznala, že uskutočnila nálety na území susednej krajiny, čo nazvala „sebaobranou“ pred IŠ po tom, ako extrémisti zverejnili videozáznam popravy 21 Egypťanov zadržaných v líbyjskom prístave Surt (Syrta).
Egyptský minister zahraničných vecí vyzval na zavedenie námornej blokády
Líbyjský minister na pôde BR OSN povedal, že medzinárodné spoločenstvo má „právnu a morálnu povinnosť poskytnúť naliehavú podporu“ jeho krajine, pričom označil Stredomorie za ohrozený región. „Ak nedosiahneme, aby nám poskytli zbrane, bude to iba nahrávať extrémistom,“ dodal. Pred novinármi v New Yorku tiež vyjadril želanie, aby zahraničie pôsobeniu IŠ v Líbyi venovalo rovnakú pozornosť ako v prípade Iraku a Sýrie, kde proti skupine zasahuje medzinárodná vojenská koalícia na čele s USA.
Video: Islamský štát stínal hlavy egyptským kresťanom
Nigérijský prezident žiada USA o zásah proti Boko Haram
Islamský štát zadržiava mladíka, robil špionáž pre Mossad
Prítomný egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí vyzval na zavedenie námornej blokády s cieľom zastaviť prísun zbraní do častí Líbye, ktoré nie sú pod kontrolou „legitímnych orgánov“. Nevylúčil pritom vyslanie vojska do susednej krajiny. Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí sa v utorok vyjadril, že najlepším spôsobom, ako zbaviť Líbyu náboženských extrémistov, je vytvorenie medzinárodnej koalície s podporou OSN.
Egypt podporuje vládu v Tobruku
Líbyjské mestá boli počas roka 2014 dejiskom najhorších bojov od občianskej vojny v roku 2011, ktorá sa skončila pádom režimu na čele s Muammarom Kaddáfím. Tripolis v auguste ovládla koalícia Líbyjský úsvit tvorená protivníkmi medzinárodne uznávanej líbyjskej vlády úradujúcej núdzovo z mesta Tobruk na východe krajiny.
Egypt podporuje vládu v Tobruku a podľa predstaviteľov USA sa spoločne so Spojenými arabskými emirátmi podieľal na niekoľkých záhadných náletoch, ktoré z Líbye hlásili počas uplynulého roka. Šéf paralelnej líbyjskej vlády Umar al-Hásí pondelňajší zásah Egypta odsúdil ako „zákernú agresiu a terorizmus narúšajúci líbyjskú zvrchovanosť a zároveň škandalózne porušujúci Chartu OSN a medzinárodné právo“. Egypťanov obvinil z napadnutia Líbye „bez akéhokoľvek pevného dôkazu“, že terčmi sú naozaj militanti zodpovední za popravu Egypťanov.