- aktualizované 1. júla, 17:08
Poslanecký klub strany Sloboda a Solidarita (SaS) vyzval Borisa Kollára (Sme rodina) na odstúpenie z pozície predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. Oznámila to predsedníčka poslaneckého klubu strany Anna Zemanová a predseda strany a minister hospodárstva Richard Sulík.
Ten zároveň potvrdil, že strana pre kauzu Kollárovej diplomovky z vlády neodíde. Predseda parlamentu Boris Kollár bol v stredu vysvetľovať kauzu na poslaneckom klube SaS.
Viac o téme: Kollárova diplomová práca
Zemanová doplnila, že SaS nebude hlasovať za žiadny opozičný návrh na odvolanie Kollára z funkcie šéfa zákonodarného orgánu. „Nie kvôli takejto smiešnosti, ako je ‚opajcnutá‘ diplomovka. Nespochybňujeme však nárok hnutia Sme rodina na pozíciu predsedu Národnej rady SR,“ priblížil Sulík. Teraz je podľa jeho slov na ťahu Boris Kollár.
Droba by za odvolanie Kollára nehlasoval
Podľa Zemanovej Kollár pochopil a zobral na vedomie rozhodnutie poslaneckého klubu SaS, ktoré bolo jednotné. „Mimoriadne ma teší, že dnešné rozhodnutie nášho klubu bolo jednotné. Mne totiž vždy záleží na tom, aby bol klub jednotný, aj keď nie vždy je to jednoduché,“ dodal Sulík.
Smeráci podľa Jarjabka zvažujú aj návrh na odvolanie Kollára pre kauzu diplomovka
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ktorý vo februárových parlamentných voľbách kandidoval za SaS, by za odvolanie Kollára nehlasoval.
„Je dôležité, aby pokračovala reformná vláda, ktorej súčasťou je aj hnutie Sme rodina, takže z môjho pohľadu by nebolo šťastné, ak by sa zredukovala na 78 poslancov v parlamente,“ uviedol.
Aj strana Za ľudí žiada odchod
Na odstúpení Borisa Kollára z funkcie predsedu parlamentu trvá aj ich ďalší koaličný partner, strana Za ľudí. Agentúru SITA o tom informovalo tlačové oddelenie strany.
Kollár pripustil odchod z koalície, ak bude musieť pre kauzu diplomovka opustiť post šéfa parlamentu
Hnutie Sme rodina by malo podľa strany nominovať na tento post v zmysle koaličnej zmluvy svojho zástupcu.
„SaS sa svojím dnešným stanoviskom pripojila k našej výzve a sme pripravení sa rozprávať o spoločnom postupe,“ uviedol tlačový odbor Za ľudí.
OĽaNO jeho odchod nežiada
K tejto téme rokoval s Kollárom v pondelok 29. júna tri hodiny aj poslanecký klub Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).
Dohodli sa na ňom, že hnutie nebude žiadať jeho odchod z čela parlamentu. Zároveň avizovali, že chcú, aby sa plošne preverili diplomové práce aj smerom do minulosti v otázke, či sa pri ich vypracovaní nepodvádzalo.
Kauza Kollárova diplomovka je podľa Korčoka vážna vec, ale v zahraničí sa na ňu nepýtajú
Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) by podľa nich mal spolu s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) pripraviť zákon o preverení originálov záverečných prác na vysokých školách.
Takýto zákon bude problematický pre jeho možnú protiústavnosť, ak by umožňoval odoberanie titulov aj do minulosti.
Kauza Kollárova diplomovka
Líder mimoparlamentnej strany Spolu – občianska demokracia Juraj Hipš 23. júna informoval, že Kollár mal svoj magisterský titul získať po tom, ako do svojej diplomovej práce okopíroval celé strany. Najviac strán mal skopírovať od svojho školiteľa Jozefa Minďaša. Kollár získal titul na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici.
Kollár v reakcii na to v piatok 26. júna vyhlásil, že kým bude v politike, nebude používať titul magister. Odmietol sa ospravedlňovať, pretože podľa svojich slov nemá za čo, keďže postupoval v súlade so zákonom. Neskôr sa na sociálnej sieti ospravedlnil každému, komu za posledné dni v tejto súvislosti vedome či nevedome ublížil, či sa ho dotkol alebo urazil.