BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Letné kiná vždy lákali divákov svojou neopakovateľnou atmosférou a prírodným prostredím. Dnes zväčša chátrajú a ľudia dávajú čoraz častejšie prednosť klimatizovaným multiplexom s pohodlnými kreslami, kolou a pukancami. Tradíciu letných kín pomáha už sedem rokov udržiavať projekt Bažant Kinematograf, ktorý dosiahol v tejto sezóne rekordnú návštevnosť.
„Priemerná návštevnosť predstavení v porovnateľnom čase sa počas minulých ročníkov pohybovala okolo 20-tisíc divákov, tento rok doterajšie odhady ukazujú, že ich počet vzrástol o polovicu. Doteraz videlo české a slovenské filmy Bažant Kinematografu 41 170 divákov, pričom návštevnosť jednotlivých projekcií je veľmi vyrovnaná,“ prezradila pre agentúru SITA PR manažérka Bažant Kinematografu Simona Nôtová. Podľa nej prinášajú večerné a nočné premietania Bažant Kinematografu pod holým nebom rovnaký filmový kolektívny zážitok ako projekcie v amfiteátroch. „Bažant Kinematograf je špecifický v tom, že s filmom príde za divákmi sám a tým rozmer možností, ktoré ponúkajú letné kiná, rozširuje. K tradícii letných kín sa veľmi radi hlásime,“ dodala Nôtová. Trasu letnej cesty Bažant Kinematografu plánujú každý rok na základe veľkosti miest, pričom dbajú na optimálne regionálne pokrytie Slovenska. „Snažíme sa prísť do každého väčšieho mesta. Viacero letných kín je teraz v malých mestách alebo v letných destináciách, ako sú napríklad Senec či Podhájska, a práve to sú lokality, kam nechodíme,“ vysvetlila Nôtová.
Ako uvádza v mesačníku Film.sk Miro Ulman zo Slovenského filmového ústavu, za posledných osem rokov sa počet letných kín znížil o tretinu. Dnes sa môže letným kinom pýšiť len 22, prevažne menších, slovenských miest. Ich kapacita sa pohybuje v rozmedzí od 300 do 5 000 divákov, spolu ponúkajú 27 675 miest na sedenie, čo predstavuje vyše 30 percent celkového počtu sedadiel v slovenských kinách. O obľúbenosti letných kín svedčí aj ich priemerná návštevnosť. Na premietanie do letného kina prichádza takmer trikrát viac divákov ako do kamenných kín. Budúcnosť letných kín však negatívne ovplyvňuje niekoľko faktorov. „Jednou z hlavných príčin ich postupného zániku je skutočnosť, že často nie sú schopné na seba zarobiť a mestá a obce nemajú prostriedky na prevádzku kultúrnych zariadení, ktoré im prinášajú zisk len počas dvoch až troch letných mesiacov a po zvyšok roka s nimi majú len výdaje na ich ochranu a údržbu,“ uvádza Ulman. Premietaciu plochu aj sedadlá či lavičky poškodzuje najmä počasie, ktoré taktiež stojí za návštevnosťou. O zisky prichádzajú majitelia letných kín, ktorými sú najmä obce a mestá, aj pre neplatiacich divákov.
Nie všetky letné kiná však fungujú tak, ako by diváci očakávali. Zatiaľ čo niektoré premietajú celú sezónu takmer denne, iné majú v programe len zopár predstavení. Bažant Kinematograf sa dramaturgicky orientuje na slovenskú a českú kinematografiu a počas tejto sezóny mal v programe vyše 120 predstavení a ďalšie špeciálne premietania počas filmových a hudobných festivalov. Tento rok priviezli zelené kinoautobusy retrokomédiu Muzika (2007) Juraja Nvotu, komédiu o dvoch emigrantoch Tango s komármi (2009) v réžii Miloslava Luthera, druhý celovečerný film Laury Sivákovej Nebo, peklo… zem (2009), českú vinársku komédiu Bobule (2007) Tomáša Bařinu a osvedčeného Hřebejka a jeho komédiu U mě dobrý (2008). Ako predfilmy uvádzajú krátke snímky. Z najvyššej návštevnosti sa môže tešiť Miloslav Luther, ktorého Tango s komármi videlo do 9. augusta 7 770 divákov, návštevnosť nad sedemtisíc ľudí však dosiahli všetky premietané tituly. „Doterajšia tohtoročná návštevnosť projekcií je veľmi vyrovnaná, čo svedčí asi o tom, že diváci náš projekt už poznajú, dôverujú mu a vedia čo od neho môžu očakávať. Chodia asi skôr na príjemný večer s Kinematografom, než na konkrétny film. Naši premietači nám potvrdili, že ľudia sa tešia predovšetkým na atmosféru, ktorú Bažant Kinematograf na námestia prináša. Napokon aj počasie nám zatiaľ praje, leto je teplé, i keď sú občas prehánky, väčšinou nie v čase projekcií. Zrušili sme zatiaľ len tri premietacie večery,“ prezradila koordinátorka projektu Ľubica Orechovská. V týchto dňoch parkuje jeden z autobusov v Nitre, odkiaľ sa postupne presunie do Hurbanova, Komárna, Nových Zámkov, Bratislavy, Modry, Šale, Šenkvíc a svoju letnú púť ukončí na MFF Cinematik v Piešťanoch. Druhý autobus premieta na východnom Slovensku. Tento týždeň sa nachádza v Spišskej Novej Vsi a do konca augusta navštívi ešte Revúcu, Lučenec a Banskú Bystricu.
V letných kinách premietajú i zahraničné tituly, ale zväčša nejde o filmové novinky. Výnimkou bola slávnostná premiéra filmu Prípad nevernej Kláry (2009), ktorý vznikol podľa literárnej predlohy Michala Viewegha. Diváci si ho mohli po prvý raz pozrieť v Amfiteátri v Senci, kde počas sezóny premietajú takmer každý deň. Ďalším svetlým bodom letných kín bolo premietanie filmu Bathory, ktorý si prišlo vlani, mesiac po premiére, do Martina pozrieť 2 500 divákov. Minulý rok prešiel martinský amfiteáter rekonštrukciou a zaznamenal najúspešnejšiu sezónu. Pred dvoma rokmi opravili amfiteátre v Prešove a Pezinku. Ďalšie letné kiná sa nachádzajú v Banskej Štiavnici, Galante, Holíči, Komárne, Krupine, Leviciach, Lučenci, Myjave, Nových Zámkoch, Stupave, Svidníku, Šali, Šuranoch, Trnave, Tvrdošovciach a Zlatých Moravciach. Ulman vidí budúcnosť letných kín najmä v spojení s digitálnou technikou. „Na projekcie nemusia slúžiť špeciálne vybudované prírodné amfiteátre, ale stačia rôzne otvorené či uzavreté priestranstvá s kontrolovateľným vstupom ako napríklad nádvoria hradov, zámkov či radníc,“ dodáva.
SITA