O rok odložené olympijské hry sa síce v japonskom Tokiu začnú oficiálne až v piatok 23. júla otváracím ceremoniálom, no už od stredy 21. 7. sú v krajine vychádzajúceho slnka na programe prvé súťaže pod piatimi kruhmi.
Viac o téme: LOH Letné olympijské hry 2020 v Tokiu
Všetko odštartujú softbalistky Austrálie a domáceho Japonska, po nich v rovnakom športovom odvetví prídu na rad aj ďalšie národné výbery.
Slovensko vstúpi do hry už vo štvrtok
V stredu sú na programe aj úvodné súboje ženského turnaja vo futbale, hrať sa bude v mestách Sapporo, Mijagi a Tokio. Vo štvrtok do hry vstúpia aj futbalisti a ďalšie súboje absolvujú softbalistky, v piatok ešte pred spomenutým ceremoniálom začnú boj o cenné kovy aj lukostrelci a veslári.
Ktorá krajina vybojuje na OH v Tokiu najviac medailí? Analytici majú troch jasných favoritov
To už do hry vstúpi aj prvá Slovenka, nasadzovacie kolo absolvuje lukostrelkyňa Denisa Baránková. A od soboty 24. júla sa súťaže na dlhoočakávaných OH rozbehnú naplno a udeľovať sa budú aj prvé medaily.
Fanúšikovia si OH vychutnajú z domu
Olympiáda v Tokiu bude mimoriadna. Konať sa bude o rok neskôr v porovnaní s plánom, rozhodla o tom „vyššia moc“ – pandémia koronavírusu. Tá má za následok aj skutočnosť, že súťaže pod piatimi kruhmi budú v Japonsku bez fanúšikov na tribúnach, pre priaznivcov z celého sveta tak pôjde výsostne o televíznu zábavu.
Prvá časť slovenskej výpravy už trénuje v Japonsku, na letisku bol chaos pri testovaní
A keďže až 75 percent príjmov MOV z olympijských hier tvoria platby za televízne práva, napriek zákazu účasti fanúšikov môžu jeho predstavitelia rátať so ziskom vo výške 3 až 4 miliardy dolárov len z televízie.
„Mnoho ľudí sa tešilo na sledovanie hier priamo na športoviskách, ale bola by som rada, keby si ich všetci mohli vychutnať aspoň z domu v televízii. Vzhľadom na výraznejšie šírenie vírusového kmeňa delta, museli sme podniknúť preventívne opatrenia,“ uviedla guvernérka Tokia Juriko Koikeová.
V Tokiu opäť platí núdzový stav
Olympijské hry sa budú konať v Tokiu v čase, keď japonská metropola obnovila núdzový stav pre zvyšujúci sa počet nákazy koronavírusom a verejný sektor musí opäť prijímať nepopulárne opatrenia súvisiace so zákazom stretávania sa väčších skupín ľudí na verejnosti. Obmedzenia sa týkajú návštev nákupných centier, reštaurácií, pubov aj obľúbených karaoke barov.
V Tokiu majú pred začiatkom olympiády už desiatky nakazených, ale podľa odborníka je to v poriadku
Oficiálne náklady na uskutočnenie o rok odložených olympijských hier v Tokiu sa odhadujú na 15,4 miliardy dolárov. Vládni audítori naznačili, že skutočné čísla sú oveľa väčšie. Takmer 7 miliárd z týchto peňazí tvoria verejné zdroje.
Na olympiáde pribudlo šesť športov
V minulosti sa v Tokiu konali OH aj v roku 1964. Japonská metropola sa tak zaradila k Aténam, Parížu, Londýnu a Los Angeles, kam sa tiež olympijské hry už vrátili.
V Tokiu budú športovci bojovať dovedna o 339 medailových kompletov v 33 odvetviach, novými športami v programe sú športové lezenie, karate, surfing a skejtbording, staronovými bejzbal a softbal. Prestížne podujatie v Japonsku potrvá do nedele 8. augusta.
Slovensko bude reprezentovať 41 športovcov
Slovensko by na OH v Tokiu malo zastupovať 41 športovcov v trinástich odvetviach – lukostreľbe, atletike, bedmintone, boxe, kanoistike (aj vodný slalom, pozn.), cyklistike, golfe, gymnastike, streľbe, plávaní, stolnom tenise, tenise a zápasení.
Slovensko získalo dve miestenky na OH v Tokiu, vybojovali ich atlétka Zapletalová a boxer Csemez
Na predchádzajúcich OH, ktoré v lete 2016 hostilo brazílske Rio de Janeiro, sa predstavilo spolu 51 športovcov zo Slovenska a získali spolu štyri medaily – dve zlaté a dve strieborné.