BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) – Niet pochybností, že euro prežije, predseda Spolkového snemu Nemecka Norbert Lammert to považuje za úplne samozrejmé. „Eurozónu treba podporiť. A treba uzákoniť isté spoločné regulácie finančných trhov tak, aby boli odvrátené špekulácie či už voči euru alebo jednotlivým členským štátom,“ povedal šéf Bundestagu po dnešnom rokovaní s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom. Nemci sa podľa neho rozhodli podporiť Grécko, v parlamente však zároveň odsúhlasili, že Gréci musia plniť podmienky Medzinárodného menového fondu, Európskej centrálnej banky i Európskej komisie. Zároveň vysvetlil, že Nemci schvaľovali pomoc pre južanov v parlamente preto, lebo to vyžaduje ich legislatíva, vláda by bez súhlasu Bundestagu nemohla konať.
„Šéf Bundestagu potvrdil nemecké stanoviská, ktorých podstata spočíva v tom, že je ľahké čerpať benefity a profity, ale vstupom do eurozóny a Európskej únie štáty zobrali na seba aj povinnosť zdieľať ťažké časy a to je aj pozícia SR. Veľmi dobre mi to padlo aj z pohľadu niektorých nešťastných vyjadrení opozície pred voľbami,“ vyslovil sa na margo stretnutia Paška.
Predseda slovenského parlamentu sa svojmu kolegovi zmienil aj o probléme okolo novelizácie zákona o dvojakom občianstve v Maďarsku, bližšie sa však touto témou nezaoberali. „Naši nemeckí priatelia veľmi dobre vedia, o akú citlivú otázku ide,“ poznamenal.
Predstavitelia oboch štátov na Bratislavskom hrade otvorili putovnú výstavu Múr je preč – Nežná revolúcia a prekonanie rozdelenia, pripomínajúcu udalosti od rozdelenia Nemecka cez výstavbu Berlínskeho múru až po zjednotenie krajiny. Lammert podotkol, že pád Berlínskeho múru predznamenali aj udalosti v ostatných krajinách ako povstanie v Maďarsku v roku 1956, Pražská jar ´68 v Československu i založenie hnutia Solidarita v Poľsku v roku 1980.
SITA