Lacko a Hantuchová laureátmi výročnej ankety STZ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hantuchová
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Tenistami roka 2010 v SR sa v tradičnej ankete Slovenského tenisového zväzu (STZ) stali Lukáš Lacko a Daniela Hantuchová. Slávnostné vyhlásenie výsledkov 17. ročníka sa konalo vo štvrtok v priestoroch Národného tenisového centra (NTC) v Bratislave. Názorom prispelo 92 funkcionárov, trénerov a pracovníkov médií.

Hantuchová, momentálne 30. vo svetovom rebríčku WTA, sa po dvoch prvenstvách Dominiky Cibulkovej presadila siedmy raz vo svojej kariére, premiérovo od sezóny 2007. So 7 úspechmi sa dotiahla na čelo historického poradia ku Karolovi Kučerovi a Dominikovi Hrbatému. Dvadsaťsedemročná popradská rodáčka Hantuchová bola v apríli pri nútenej absencii spomenutej Cibulkovej hlavnou strojkyňou návratu reprezentačného tímu SR do svetovej skupiny Pohára federácie. Na individuálnej úrovni sa prebojovala do finále v mexickom Monterrey a bola v semifinále v Charlestone, San Diegu i na koncoročnom „výberovom“ podujatí Tournament of Champions na indonézskom ostrove Bali – už po nadviazaní spolupráce s koučom Matejom Liptákom. Na grandslamovej úrovni sa Hantuchová prebojovala medzi najlepších 16 na parížskom Roland Garros. „Mrzí ma, že nemôžem byť v Bratislave, pretože prvenstvo ma maximálne potešilo. Celkovo sa nemôžem sťažovať: bol to pomerne dobrý rok, ale zároveň dúfam, že nastanú ešte lepšie,“ odkázala Daniela Hantuchová prostredníctvom mamy Marianny, ktorá za ňu prevzala cenu.

Lacko (89. v renkingu ATP, počas roka bol aj na 60. priečke), za sezóny 2007 i 2009 v tejto ankete druhý, zvíťazil premiérovo, a to po dvoch rokoch panovania špecialistov na štvorhru (Filip Polášek 2008, Michal Mertiňák 2009). Dvadsaťtriročný piešťanský rodák sa ako zverenec M. Liptáka pri svojej prvej sezóne strávenej prakticky naplno na hlavnom profesionálnom okruhu dostal päťkrát do štvrťfinále a ako kvalifikant bol vo finále challengeru v talianskom Ortisei. V septembri v Minsku dvoma singlovými bodmi prispel k zotrvaniu slovenského družstva v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára. Na konci sezóny spojil svoje sily s Tiborom Tóthom, novým šéftrénerom úseku chlapcov v rámci programu Národného tenisového centra. „Tenis je síce individuálny šport, ale nikdy by som sa na toto pódium nedostal bez podpory mojich rodičov a celého tímu v dobrých aj zlých chvíľach. Chcem sa poďakovať môjmu už bývalému trénerovi Matejovi Liptákovi za dva roky, počas ktorých sme vykonali kus roboty, ale aj terajšiemu koučovi Tiborovi Tóthovi za zvládnutie konca sezóny. Rovnako ďakujem môjmu kondičnému trénerovi Ladislavovi Olaszovi. Moje myšlienkové pochody sú teraz rozhádzané, takže na záver radšej už len poďakujem všetkým, ktorých som nespomenul. Staršia slovenská tenisová generácia pomaly odchádza a tá moja tvorí zatiaľ mladý tím, ktorý sa môže v priebehu pár rokov dosť zlepšiť a dosiahnuť očakávané výsledky,“ povedal na slávnostnom vyhlásení Lukáš Lacko.

Súčasťou večera bola aj oficiálna rozlúčka s deblovou majsterkou sveta z roku 2002 Janette Husárovou, ktorá najprv na pódiu doslova zavesila raketu na klinec a potom veľmi emotívne povedala: „My tenisti sme takí samotári, na druhej strane – často nielen na dvorci. Som rada, že teraz z tej druhej strany prichádzam akoby nazad medzi vás aj na to, aby som mohla predostrieť moje plány a ponúknuť skúsenosti pri rozvoji talentov na Slovensku.“

Za Lackom, ktorý nazbieral 279 bodov, skončili na ďalších priečkach Karol Beck (109) a Martin Kližan (90). Hantuchová získala 297 bodov, druhá je Cibulková (244) a tretia Magdaléna Rybáriková (59).

Tímom roka sa stalo fedcupové družstvo (334 bodov), ktoré si najprv vo februári v Bratislave poradilo s Číňankami v 1. kole II. svetovej skupiny a potom v apríli v Belehrade prekonalo favorizované Srbky v dueli o elitnú osmičku tejto súťaže. Nasledujú chlapci do 18 rokov (145 b.) a chlapci do 14 rokov (89). Fedcupové reprezentantky predtým boli najvyššie aj v rokoch 1994, 1995, 1999, 2002, 2003, 2006, 2007 a 2008. Z juniorov získali bilančné ocenenia Filip Horanský (tretí raz v rade) a obhajkyňa prvenstva Jana Čepelová. Talentom roka je Karolína Schmiedlová. Medzi vozičkármi figuruje na prvom mieste Dávid Chabreček.

Lacko uspel okrem hlavnej kategórie aj v ankete o najpopulárnejšieho hráča zastrešenej mesačníkom Tenis (116 hlasov) pred obhajkyňou úspechu Cibulkovou (60) a Lenkou Wienerovou (37).

Hantuchová po pomerne dobrom roku dúfa, že nastanú ešte lepšie

Slovenská Tenista roka 2010 Daniela Hantuchová vo štvrtok chýbala na vyhlásení výsledkov tradičnej bilančnej ankety Slovenského tenisového zväzu (STZ), dala prednosť príprave v Monte Carle pod dohľadom svojho nového kouča Mateja Liptáka. „Mrzí ma, že nemôžem byť v Bratislave, pretože prvenstvo ma maximálne potešilo. ´Makáme´ tu však pred novou sezónou a myslím si, že príprava je teraz dôležitejšia než oslavovanie. Dúfam, že takto o rok sa mi na základe výsledkov podarí predstihnúť Karola Kučeru i Dominika Hrbatého v historickej štatistike podľa počtu anketových prvenstiev a budem už môcť prísť aj osobne,“ povedala D. Hantuchová počas poludňajšieho konferenčného telefonátu pre slovenské médiá na pôde STZ.

Dvadsaťsedemročná popradská rodáčka, ktorá sa stala domácou Hráčkou roka siedmy raz a premiérovo od sezóny 2007, pri bilancovaní sezóny povedala: „Určite si veľmi cením fedcupové víťazstvo nad Srbkou Jelenou Jankovičovou. Bolo veľa pekných zápasov, ale aj takých, ktoré mi nevyšli a môžem si vyčítať, že som ich mala vyhrať. Celkovo to teda bolo tak 50:50, taký rok v poriadku – nič výnimočne fantastické, ale myslím si, že ani zlé. Som rada, že som si na konci sezóny vylepšila dojem postupom do semifinále na šampionáte na Bali. Vychádzalo mi to najmä od februára do apríla: dostala som sa do semifinále v Charlestone, predtým som bola vo finále v Monterrey, už v Miami som hrala veľmi dobre. Na záver tohto obdobia prišiel ten Fed Cup, kam sme vinou problémov s leteckou prepravou prišli neskoro. Navyše, mala som úplne odrovnané rameno. Síl vtedy naozaj nebolo veľa, ale aj vďaka kapitánovi tímu a môjmu terajšiemu trénerovi Maťovi Liptákovi sa mi podarilo zmobilizovať sa, zdolať Jankovičovú a pomôcť družstvu k návratu do svetovej skupiny. Škoda, že som od leta na veľkých turnajoch nenadviazala na San Diego, záver sezóny už bol o to ťažší, že ma trápilo to rameno. Celkovo sa nemôžem sťažovať: bol to pomerne dobrý rok, ale zároveň dúfam, že nastanú ešte lepšie.“

Bývalá päťka svetového rebríčka Hantuchová figuruje na 30. pozícii v renkingu a napriek zrelému veku nestráca odhodlanie pracovať na sebe: „Už si veru uvedomujem, ako dlho som na okruhu. Ubehlo to hrozne rýchlo. Moja motivácia je však stále veľká a je to vidieť aj na tom, ako som sa teraz vložila do prípravy. Nemám pritom pocit, že ešte musím okoliu niečo dokazovať, ale ide mi o to, aby som bola spokojná sama so sebou. Buď do toho dám sto percent, alebo by som mohla rovno skončiť. Kým však pretrváva chuť, tak prečo nie? Vždy sa dá niečo technicky či takticky zlepšovať, azda tie výsledky prídu.“

Držiteľka troch titulov z okruhu WTA Hantuchová na diaľku odhadla, že v čase vyhlásenia za Tenistku roka 2010 bude na regenerácii: „Okolo ôsmej večer? Budem sa dávať dokopy z celodenného tréningu. Asi práve budem na masáži. ´Makáme´, ako sa len dá. Od rána do večera nemáme na nič iné čas, ale práve na to sme predsa tu.“

Lacko po prvej sezóne na ATP World Tour má na čom stavať

Po dvoch sezónach anketovej nadvlády deblistov – Filipa Poláška a Michala Mertiňáka – sa slovenským Tenistom roka prvý raz vo svojej kariére stal Lukáš Lacko, ktorý sa usadil hlboko v prvej stovke svetového rebríčka. Figuruje na 89. pozícii, bol už aj na 60. priečke. „Je to pekné, ale človek má aj iné ciele,“ pousmial sa 23-ročný piešťanský rodák v rozhovore pre agentúru SITA a pokračoval: „Domáca konkurencia by mi prospela. Ono by to bolo dobré, ak by noví chalani ´vyleteli´ aspoň niekam k stovke, aby sme mali rivalitu a mohli sa navzájom ťahať nahor.“

Víťaz troch challengerových turnajov Lacko sa takto pred dvoma rokmi nachádzal na 323. mieste v renkingu, už v novembri 2009 sa premiérovo ocitol v Top 100. Do sezóny 2010 vstupoval na 82. poste, takže čisto opticky sa nezlepšil. „Bol to môj prvý rok na turnajoch najvyššej úrovne. Uhral som zopár dobrých výsledkov, ale chýba mi nejaké finále či dokonca titul. Nie som síce nespokojný, ale ani nemôžem povedať, že som dosiahol všetko, čo som v tejto sezóne chcel. Mám však na čom stavať a budem sa snažiť posúvať stále vyššie. Najmä na začiatku som nevedel, aké to na ATP World Tour vlastne bude, ale hneď na prvých troch radových turnajoch som sa dostal do štvrťfinále. Zistil som, že s týmito súpermi môžem hrať úplne v pohode a bude záležať iba na mne, aké výsledky prídu. V tejto sezóne som porazil napríklad Lleytona Hewitta, Ivana Ljubičiča či Marcosa Baghdatisa, ale potom som vždy vo štvrťfinále stroskotal. Chýba mi práve to, aby som uspel aj v tom štvrťfinále, prípadne semifinále. Občas som potreboval aj trošku viac šťastia. Vlani som mal väčšiu pohodu, pretože som hrával na turnajoch nižšej úrovne a úspechy mi dodávali chuť i sebavedomie. V tejto sezóne, mojej prvej na ATP World Tour, sa to striedalo: najprv nejaké štvrťfinále či podobne a potom dvakrát 1. kolo, to dáva človeka dolu a ťažšie sa hľadá motivácia. Ono je v podstate obdivuhodné, že sa mi síce nepodarilo dosiahnuť nejaký naozaj prenikavý výsledok, ale napriek tomu sa stále držím v Top 100. “

V minulosti dvakrát v bilančnej ankete STZ druhý Lacko sa na turnajoch „veľkej štvorky“ v roku 2010 nedokázal výraznejšie presadiť: „Na grandslamových podujatiach som mal náročné žreby: Rafaela Nadala v 2. kole v Austrálii, Michaila Južného v 2. kole v Paríži, Andyho Murraya už v 1. kole v New Yorku. Akurát vo Wimbledone som prehral tesný päťsetový zápas so Jérémym Chardym, tam bola šanca ísť do 3. kola. Súperi ako Nadal či Murray majú skúsenosti, ktoré ja ešte len zbieram. Odohrali už strašné množstvo zápasov za takých podmienok – na ´centroch´, pred veľa ľuďmi. Pre mňa to bolo niečo nové a aspoň som zistil, čo je to za ´level´, koľko sa ešte musím zlepšiť.“

Líder daviscupového tímu SR sa v septembri v bieloruskom chlade postaral o dva singlové body, hostia triumfovali 4:1 a zotrvali v I. skupine euroafrickej zóny. „Ja som do Minska išiel s presvedčením, že tie dva body urobím. Cítil som sa herne v pohode, veril som si a som rád, že som to napokon zvládol, hoci s Vladimirom Ignatikom to bolo na päť setov,“ pripomenul Lukáš Lacko.

Päťnásobný tohtoročný štvrťfinalista z hlavnej profesionálnej úrovne ATP World Tour Lacko sa v tomto roku v porovnaní s minulosťou posunul v hierarchii svetového tenisu na novú úroveň minimálne skúsenosťami a ziskom spomenutých cenných skalpov. V novembri nastala závažná zmena v jeho zázemí, keď nadviazal spoluprácu s Tiborom Tóthom, bývalým koučom Dominika Hrbatého či Sergija Stachovského. „Zmluvu s Matejom Liptákom sme mali do konca roka, on dostal lepšiu ponuku od Daniely Hantuchovej a prijal ju. Neprišlo to z ničoho nič, snažil sa mi nájsť adekvátnu náhradu, hovorili sme o celej situácii aj s generálnym sekretárom STZ Igorom Moškom.

Predpokladám, že zmena mi prospeje, nové myšlienky prídu vhod. S trénerom Liptákom sme boli dva roky, už sme si sem-tam brnkli na nervy,“ skonštatoval Lukáš Lacko a upozornil na aspekty, ktoré signalizujú, že kooperácia s Tóthom by mohla byť prínosom: „Má asi viac skúseností z mužského okruhu a čerstvých poznatkov. Maťo totiž predo mnou pracoval len s Karolom Beckom, v ostatnom období aj pre pozíciu kapitána fedcupovej reprezentácie mal skôr prehľad o ženskom odvetví. Ako výhoda by sa mohlo ukázať aj to, že Tibor Tóth bude so mnou viac cestovať. Na challengeroch, ktoré som hrával ešte v roku 2009, sa to dá zvládnuť aj sám, prípadne 50:50, ale na úrovni ATP World Tour už som niekedy cítil potrebu mať kouča častejšie pri sebe. Je to rozdielny ´level´ a prináša iné nároky. S trénerom Tóthom sa poznáme dlho, veď už v roku 2006 zastupoval Miloša Mečířa ako daviscupový kapitán v Čile.“

Výsledky ankety Tenista roka 2010 v SR:

MUŽI:

1. Lukáš Lacko 279 bodov

2. Karol Beck 109

3. Martin Kližan 90

ŽENY:

1. Daniela Hantuchová 297

2. Dominika Cibulková 244

3. Magdaléna Rybáriková 59

JUNIORI:

1. Filip Horanský 340

2. Jozef Kovalík 163

3. Adrian Partl 103

JUNIORKY:

1. Jana Čepelová 332

2. Chantal Škamlová 154

3. Karolína Schmiedlová 79

TÍMY:

1. družstvo žien v Pohári federácie 334

2. družstvo chlapcov do 18 rokov 145

3. družstvo chlapcov do 14 rokov 89

TALENTY:

1. Karolína Schmiedlová 192

2. Oliver Nagy 172

3. Martin Blaško 142

VOZIČKÁRI:

Dávid Chabreček

Anketa O najpopulárnejšieho tenistu 2010 podľa čitateľov mesačníka Tenis:

1. Lukáš Lacko 116 hlasov

2. Dominika Cibulková 60

3. Lenka Wienerová 37

Pozn.: 319 respondentov dalo hlasy 23 rôznym tenistom.

Prehľad doterajších víťazov ankety Tenista roka v SR v hlavných kategóriách:

MUŽI:

1994 Karol Kučera

1995 Karol Kučera

1996 Karol Kučera

1997 Karol Kučera

1998 Karol Kučera

1999 Karol Kučera

2000 Dominik Hrbatý

2001 Dominik Hrbatý

2002 Dominik Hrbatý

2003 Karol Kučera

2004 Dominik Hrbatý

2005 Dominik Hrbatý

2006 Dominik Hrbatý

2007 Dominik Hrbatý

2008 Filip Polášek

2009 Michal Mertiňák

2010 Lukáš Lacko

ŽENY:

1994 Karin Habšudová

1995 Karin Habšudová

1996 Karin Habšudová

1997 Karin Habšudová

1998 Henrieta Nagyová

1999 Henrieta Nagyová

2000 Henrieta Nagyová

2001 Henrieta Nagyová

2002 Daniela Hantuchová

2003 Daniela Hantuchová

2004 Daniela Hantuchová

2005 Daniela Hantuchová

2006 Daniela Hantuchová

2007 Daniela Hantuchová

2008 Dominika Cibulková

2009 Dominika Cibulková

2010 Daniela Hantuchová

Historické poradie podľa počtu víťazstiev v ankete:

7: Karol Kučera, Dominik Hrbatý, Daniela Hantuchová

4: Karina Cíleková-Habšudová, Henrieta Nagyová

2: Dominika Cibulková

1: Filip Polášek, Michal Mertiňák, Lukáš Lacko

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Chantal ŠkamlováDaniela HantuchováDominik HrbatýDominika CibulkováFilip HoranskyFilip PolášekJana ČepelováJozef KovalíkKarol BeckKarol KučeraKarolína SchmiedlováLenka WienerováLukáš LackoMagdaléna RybárikováMartin KližanMichal MertiňákTibor Tóth