Všetky telá na výstave Body Worlds v Nivy Center Bratislave pochádzajú výhradne od ľudí, ktorí na tento účel dobrovoľne venovali svoje telá Inštitútu pre plastináciu.
Každý z nich počas svojho života písomne vyhlásil, že si neželá byť pochovaný ani spopolnený, ale chce, aby jeho telesné pozostatky poslúžili na vzdelávanie budúcich generácii prostredníctvom plastinácie a verejných výstav.
Výstava je dôstojná a vzdelávacia
Uviedla to kurátorka a spoluorganizátorka výstavy Body Worlds Angelina Whalley. Ľudia sa podľa nej rozhodli pre venovanie svojich tiel z rôznych dôvodov. Všetci ale majú spoločné to, že túžili prispieť k vzdelávaniu verejnosti o medicíne.
Tento program zriadil Dr. von Hagens začiatkom 80. rokov krátko po tom, ako vynašiel plastináciu. „Sme úprimne presvedčení o tom, že po zvážení našej činnosti a hodnôt dospejú verejné a štátne orgány k záveru, že naša výstava je plne dôstojná, etická, vzdelávacia, verejne prospešná, a teda legálna,“ povedala Whalley.
Ľudí nemôžeme vzdelávať spôsobom nerešpektujúcim dôstojnosť človeka, kritizuje KDH výstavu Body Worlds
Výstava poodhalila anatómiu už viac ako 54 miliónom návštevníkom v 150 mestách po celom svete. Whalley súhlasí s kritikmi výstavy v konštatovaní, že všetky telá si zaslúžia, aby sa s nimi po smrti zaobchádzalo dôstojne a s úctou.
Je však presvedčená, že výstava túto úctu a rešpekt preukazuje niekoľkými spôsobmi. Jednak telá pochádzajú len od darcov, ktorí si vyslovene priali, aby ich telá slúžili po smrti na takýto vzdelávací účel.
Darovanie tiel a úmrtné listy
Zároveň, výstava vždy vyjadruje skutočnú podstatu ľudského tela, a telá, resp. ich časti sa nikdy nevystavujú v dehumanizovanej podobe. Whalley ďalej argumentuje, že anonymita zachováva osobné práva darcov.
Darovanie tiel je podľa kurátorky výstavy overené a vysledovateľné. Program darovania tiel úspešne prešiel viacerými dôkladnými previerkami zo strany etikov, oprávnených zákonných zástupcov a poverených vládnych orgánov.
Všetky príslušné dokumenty týkajúce sa darovania tiel a úmrtných listov sa uchovávajú v Inštitúte pre plastináciu v nemeckom Heidelbergu a štátne orgány ich môžu na mieste kedykoľvek overiť.
Mesto Heidelberg taktiež každoročne vykonáva previerku programu darovania tiel. Program preverili aj poprední etici a viacero nezávislých medzinárodných inštitúcií.
Návštevníci prestali fajčiť
Whalley zdôrazňuje prínos výstavy. „V prieskume, ktorý medzi návštevníkmi vykonala Univerzita Kassel šesť mesiacov po ukončení výstavy, uviedlo deväť percent respondentov, že po návšteve výstavy obmedzilo alebo úplne prestalo s fajčením, približne 33 percent respondentov sa snažilo zdravšie stravovať a 25 percent sa začalo viac venovať pohybovým aktivitám. Nespočetné množstvo mladých návštevníkov taktiež uvidelo, že vďaka výstave sa rozhodlo pre kariéru v zdravotníctve a medicíne,“ poukázala.
Na zrušenie výstavy opakovane apeluje Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Obracia sa najmä na ministrov zdravotníctva, školstva a vnútra, aby zastavili výstavu mŕtvych ľudských tiel, ktorá podľa hnutia porušuje platnú legislatívu.
Komisár Mikloško poukazuje na nevhodnosť výstavy Body Worlds, smrť by mala byť vnímaná s úctou
Vo svojom stanovisku pritom kresťanskí demokrati poukázali aj na to, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave konštatoval nelegálnosť výstavy a začal voči organizátorovi správne konanie.
Nakladanie s ľudskými pozostatkami musí byť v súlade so zákonom o pohrebníctve, zdôraznili. O nevhodnosti výstavy skutočných ľudských hovorí aj komisár pre deti Jozef Mikloško.
Neplnoleté a vývinovo nezrelé deti
So znepokojením prijal podnet, ktorý súvisel so sprístupnením obsahu výstavy neplnoletým, ale hlavne vývinovo nezrelým deťom.
„Z dostupných informácii je zjavné, že na výstave sa môžu zúčastniť aj deti od štyroch rokov veku. Súčasťou výstavy je aj prenatálne dieťa a detská lebka,“ spresnil úrad komisára.
Mikloško apeluje na rodičov, riaditeľov, učiteľov a verejnosť, aby zvolili menej kontroverzné formy vzdelávania, ktoré budú zohľadňovať zrelosť, vyspelosť a zraniteľnosť detí.