BANSKÁ BYSTRICA 24. marca (WEBNOVINY) – Aktuálna svetová finančná kríza odhalila nedostatky existujúceho systému dohľadu nad finančným trhom v Európskej únii. Dohľad bol vykonávaný na národnej úrovni, čo neodzrkadľovalo globálny charakter finančných skupín, navyše jednotlivé štáty mali rôznu úroveň výkonu dohľadu. Uviedol to zástupca guvernéra Národnej banky Slovenska v Rade guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Karol Mrva na dnešnej vedeckej konferencii Európske bankovníctvo, súčasnosť a budúcnosť.
Mrva mal na konferencii, ktorú zorganizovala banskobystrická zahraničná súkromná vysoká škola Bankovní institut vysoká škola, hlavný príspevok. Ako v ňom ďalej uviedol, po skúsenostiach s krízou bol zriadený nový európsky systém finančného dohľadu, ktorý zastrešuje ECB. Očakáva sa od neho vyššia harmonizácia právnych predpisov v Európskej únii aj vyššia harmonizácia výkonu dohľadu nad finančným trhom. Právomoci národných orgánov zostávajú zachované, dostávajú sa ale pod dohľad a čiastočný vplyv európskych orgánov. „Žiadny systém však nezabezpečí, že už nikdy žiadna kríza nebude,“ uzavrel Mrva.
Cieľom konferencie Európske bankovníctvo, súčasnosť a budúcnosť bolo prezentovať najnovšie trendy v európskom bankovníctve a finančníctve s dôrazom na fúzie a akvizície subjektov pôsobiacich v bankovom a poistnom sektore. Jej súčasťou bola aj prezentácia monografie Jozefa Medveďa, Juraja Nemca a kolektívu Verejné financie.