BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) – Už o necelý týždeň budeme voliť poslancov do Európskeho parlamentu. Aká bude Európska únia po voľbách?
Mnohí hovoria, že to budú prelomové voľby, lebo významnú úlohu zohrajú euroskeptické, radikálne, extremistické strany, s fašistickým nádychom nevynímajúc. V slovenskom parlamente v súčasnom volebnom období s týmto prívlastkom pôsobí strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.
Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019: Kandidáti, kandidátky
V roku 2012 získala 1,58 percenta hlasov, ale o štyri roky neskôr už 8,04 percent hlasov, čo jej prinieslo 14 poslaneckých kresiel v parlamente. V posledných dňoch si budúce miesto v skupine euroskeptických strán hľadá aj hnutie Sme rodina – Boris Kollár.
Na stretnutie do Bratislavy si pozvalo predstaviteľov strán podobného zamerania z celej Európy vrátane líderky francúzskych nacionalistov Marine Le Penovej.
V Bruseli áno, v Bratislave nie
V slovenskom parlamente s „kotlebovcami“ strany zatiaľ oficiálne nespolupracujú. Aj keď s ich tichou podporou dokázala vládna koalícia Smer-SD, SNS a Most-Híd spriechodniť hneď niekoľko zákonov, vrátane ústavného o zastropovaní dôchodkového veku.
Vytesniť Ľudovú stranu Naše Slovensko z politickej debaty však po eurovoľbách nemusí byť také jednoduché ako dnes. Najmä ak sa naplnia odhady prieskumov o všeobecnom náraste radikálnych strán v celej Európskej únii.
Ako sa k extrémistom správať?
Opýtali sme sa niekoľkých kandidátov na poslancov do Európskeho parlamentu. Treba spolupracovať s extrémistickými stranami a čo znamená pre Európsku úniu pomerne silné zastúpenie takýchto strán v rozhodovacom procese?
Miroslav Čiž (Smer- SD) nie je za izoláciu, ale za dialóg.
Karol Farkašovský (SNS) tvrdí, že budú spolupracovať so stranami, ktoré majú zakotvený národný, sociálny a kresťanský princíp.
Kandidát Progresívneho Slovenska a Spolu – občianskej demokracie Vladimír Bilčík tvrdí, že chcú spolupracovať len s tými, ktorí nebudú Európu rozbíjať.
Alojz Baránik (SaS) uviedol, že bude v jasnej opozícii voči týmto silám.
Riaditeľ výskumnej agentúry AKO Václav Hřích pre WebNoviny.sk povedal, že najväčšiu šancu uspieť vo voľbách do Európskeho parlamentu budú mať strany, ktoré dokážu zmobilizovať vlastných voličov.