Kňazi by sa mali viac vzdelávať o ekológií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Turkson  a Jan Fígeľ
Zľava: Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ján Figeľ a predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj kardinál Peter Turkson počas TB s názvom Ochrana stvorenstva počas medzinárodnej púti zástupcov európskych biskupských konferencií z Ostrihomu do Mariazellu. Bratislava, 3. september 2010 Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Súčasťou výchovy kňazov v seminároch by malo byť vzdelávanie v environmentálnej oblasti. Ako povedal dnes na tlačovej besede predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson, cirkev chce, aby sa táto téma študovala v seminároch. Okrem toho by sa mala zaviesť do osnov katolíckych univerzít a formou letákov aj do farností. Kardinál Bratislavu navštívil v rámci „zelenej“ púte európskych biskupov z maďarského Ostrihomu cez Bratislavu do rakúskeho Mariazellu.

Púť trvá od 1. do 5. septembra. Prívlastok „zelená“ vyplýva z témy, ktorá pochádza z posolstva pápeža Benedikta XVI. k Svetovému dňu pokoja 2010: „Ak chceš napomáhať pokoju, ochraňuj stvorenstvo.“ Na púti sa zúčastnia predovšetkým tí, ktorí sú v rámci biskupských konferencií Európy zodpovední za oblasť ochrany stvorenstva. Kardinál tiež zdôraznil, že slovo ekológia pochádza z gréckeho slova, ktoré v preklade znamená dom. „Musíme dokázať spravovať dom komfortne a pohodlne,“ uviedol. Riadenie domu je dôležité, aby sme dokázali podporiť život okolo nás. Kardinál dodal, že svet je domom ľudí. „Musíme sa snažiť, aby svet bol bezpečným a pohodlným domom pre všetkých,“ vyhlásil.

Turkson reagoval aj na aktuálny problém úniku ropy v Mexickom zálive. Podobné problémy mali podľa neho aj v Nigérii, kde bola ropou kontaminovaná voda a domáce obyvateľstvo muselo prestať loviť ryby. Vtedy si však svet tento problém nevšímal. „Svet to ignoroval,“ dodal.

Podľa prvého podpredsedu vlády Jána Figeľa sú témy ochrany života a prírody spojené. „Chrániť prírodu znamená chrániť život,“ vyhlásil na tlačovej besede. Cirkev podľa neho podporuje mravný étos v spoločnosti. Z neho zas vychádza právny étos. „Zákon nehovorí, že slušní ľudia sa majú zdraviť a zdravia sa. Ale slušní ľudia nehádžu odpad do potokov a ani neklčujú lesy, pretože chcú kúriť,“ zdôraznil.

V Bratislave sa dnes v rámci púte uskutočnilo stretnutie za okrúhlym stolom na tému Výchova k ochrane stvorenia a pokoja. Púť je predovšetkým duchovnou cestou, cestou obrátenia, ktoré sa začína zanechaním svojho obvyklého prostredia, aby sme dosiahli výnimočný cieľ sprevádzaný Božou účasťou, vysvetlil na margo podujatia generálny sekretár CCEE Duarte da Cunha.

Ako uviedol, ekologická kríza ako následok neracionálneho a nezodpovedného využívania darov stvorenstva, ktorú v súčasnosti prežívame v Európe, sa nedá oddeliť od súčasnej morálnej krízy kontinentu. V tejto súvislosti pripomenul slová Svätého Otca o tom, že skutočná pozornosť zameraná na ekológiu planéty, nemôže obísť seriózne zamyslenie sa nad „ľudskou ekológiou“, ktorá pramení z duchovného obrátenia a zmeny životného štýlu.

Púti okrem rozmeru ochrany stvorenstva nebude chýbať ani ekumenická dimenzia. V katedrále v rakúskom St. Pöltene je dnes naplánovaná ekumenická bohoslužba s tzv. „modlitbovým mostom“, ktorý spojí predstaviteľov rôznych kresťanských cirkví s účastníkmi 14. medzinárodného kongresu Renovabis, ktorý sa v dňoch 2. – 4. septembra uskutoční v Mníchove. Päťdňová púť z Ostrihomu do Mariazellu vyvrcholí v nedeľu 5. septembra eucharistickou slávnosťou, ktorej bude predsedať kardinál Christoph Schönborn, arcibiskup Viedne a predseda rakúskej biskupskej konferencie.

V priebehu rokov 1999 až 2004 zorganizovala CCEE viacero stretnutí delegátov európskych biskupských konferencií, ktoré sa týkali životného prostredia a zodpovednosti za stvorenstvo. Ďalším výsledkom týchto stretnutí je internetová stránka www.cefe.ch, ktorej hlavným cieľom je informovať používateľov o projektoch týkajúcich sa životného prostredia, ktoré podporuje cirkev v Európe.

Okrem týchto iniciatív je najdôležitejším výsledkom série stretnutí vytvorenie a rozvinutie európskej siete i vzťahov medzi jednotlivým delegátmi biskupských konferencií Európy. Púť z Ostrihomu do Mariazellu bude ďalším krokom CCEE pre podporu spolupráce v tejto oblasti.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Figeľ