Zmena klímy zintenzívňuje extrémne sucho v Európe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Drought impact on agriculture
Dead corn under an orange sky, capturing the eerie silence of a once thriving agriculture crippled by climate change. Foto: ilustračné, www.gettyimages.de
Tento článok pre vás načítala AI.

Európu v roku 2022 zasiahlo mimoriadne sucho, ktoré výrazne ovplyvnilo životy miliónov ľudí. Nová štúdia odhaľuje alarmujúce zistenia o vplyve klimatických zmien na tento fenomén.

Klimatické zmeny a ich vplyv na sucho

Vedci z nemeckého Helmholtzovho centra pre výskum životného prostredia (UFZ) zistili, že klimatické zmeny zohrali významnú úlohu v intenzite a rozsahu extrémneho sucha, ktoré zasiahlo Európu v roku 2022.

Podľa štúdie publikovanej v časopise Nature Geoscience až 30 % intenzity a fyzického rozsahu sucha možno pripísať klimatickým zmenám.
Hlavnými faktormi sú vyššie teploty, ktoré zvyšujú mieru vyparovania, nedostatok zrážok od marca do augusta a mimoriadne horúce leto s vlnami horúčav.
Corn plants wilting and dead in cornfield. Herbicide damage, drought and hot weather concept
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.de/

Rekordné teploty a ich dôsledky

Leto 2022 prinieslo do strednej a južnej Európy teploty o 1,9 °C vyššie než priemer v rokoch 1981-2010. Toto zvýšenie spôsobilo intenzívnejšie vyparovanie už vysušenej pôdy, čo malo za následok zníženie hladín riek, ovplyvnenie lodnej dopravy a obmedzenia vo využívaní vodnej energie.

Sucho v roku 2022 bolo najextrémnejšie od roku 1960 a malo vážne dôsledky pre európsku spoločnosť a ekonomiku. Polovica obyvateľov Talianska čelila obmedzeniam dodávok vody, zatiaľ čo výnosy kľúčových plodín ako sója, kukurica a slnečnica klesli o 15 % v porovnaní s priemerom rokov 2017-2021.
Výskumníci upozorňujú na potrebu venovať väčšiu pozornosť oneskoreným účinkom zmeny klímy na podzemné vody. Približne dve tretiny európskej populácie sa spoliehajú na podzemné zdroje vody, ktoré sú už teraz vyčerpané.
Drought and water scarcity
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.de/

Európa v ohrození

Klimatické zmeny postihujú Európu rýchlejšie než iné časti sveta. Za posledných 30 rokov sa teploty na kontinente zvýšili viac ako dvojnásobne oproti celosvetovému priemeru.

Okrem vĺn horúčav a sucha sa Európa musí vyrovnávať aj s ďalšími extrémnymi javmi, ako sú častejšie prívalové dažde spôsobujúce záplavy a zvýšený výskyt lesných požiarov.
Tieto zistenia zdôrazňujú naliehavú potrebu prijať opatrenia na zmiernenie klimatických zmien a adaptáciu na ich dôsledky v celej Európe. Dúfam, že tento formát lepšie vyhovuje vašim požiadavkám! Ak potrebujete ďalšie úpravy alebo doplnenia, dajte mi vedieť.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať