S príchodom jari sa mnohí tešia na kvitnúce kvety a teplejšie dni. Avšak pre alergikov toto obdobie prináša zvýšenú záťaž v podobe alergických reakcií. V posledných rokoch si všímame, že intenzita a frekvencia alergií sa zvyšujú. Vedecké štúdie poukazujú na to, že za týmto trendom stojí nielen prirodzená sezónna zmena, ale aj vplyv zmeny klímy.
Vplyv zmeny klímy na alergie
Výskumy ukazujú, že zmena klímy má priamy vplyv na sezónu alergií. Teplejšie a dlhšie trvajúce jarné obdobia umožňujú rastlinám začať kvitnúť skôr a peľ sa uvoľňuje do ovzdušia na dlhšie obdobie. To znamená, že obdobie, počas ktorého sú ľudia vystavení alergénom, je dlhšie, čo vedie k zhoršeniu a predĺženiu alergických symptómov.
Zmena klímy tiež zvyšuje koncentráciu oxidu uhličitého v atmosfére, čo stimuluje fotosyntézu a vedie k rýchlejšiemu rastu a zvýšenej produkcii peľu u mnohých rastlín. To v kombinácii s teplejším počasím vytvára ideálne podmienky pre nadmernú produkciu peľu, čím sa zvyšuje expozícia ľudí týmto alergénom.
V súčasnosti je 40 percent populácie na niečo alergických, do roku 2050 by ich malo byť až 50 percent.
Znečistenie ovzdušia ako spúšťač
Znečistenie ovzdušia, ktoré je tiež čiastočne dôsledkom činnosti človeka, hrá významnú úlohu v zhoršovaní alergií. Častice v ovzduší, ako sú oxidy dusíka a pevné častice z automobilov a priemyselných zdrojov, môžu zhoršiť alergické reakcie tým, že podporujú zápal a citlivosť dýchacích ciest. Navyše, tieto znečisťujúce látky môžu zmeniť štruktúru peľových zŕn tak, aby boli imunitným systémom ľahšie rozpoznateľné a vyvolávali silnejšie alergické reakcie.
Adaptácia a riešenia
Na zmiernenie vplyvu zmeny klímy a znečistenia ovzdušia na alergie je dôležité prijať viacúrovňový prístup. Na individuálnej úrovni môžu alergici monitorovať hladiny peľu v ovzduší a prispôsobiť svoje denné aktivity tak, aby minimalizovali expozíciu. Používanie klimatizácie s filtrami schopnými zachytávať peľ a prach môže pomôcť udržiavať vnútorné prostredie čistejšie.
Na verejnej a politické úrovni je potrebné prijímať opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov a znečistenia ovzdušia. Zelené mestské plánovanie, podpora udržateľnej dopravy a výsadba druhov rastlín, ktoré produkujú menej peľu, sú len niektoré z možných krokov k mitigácii týchto problémov.