Vedci odhalili súvislosť medzi úbytkom netopierov a zvýšenou úmrtnosťou detí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Detailný záber na trojfarebného netopiera.
Príčinou úbytku netopierov je šíriaca sa huba Pseudogymnoascus destructans, ktorá spôsobuje tzv. syndróm bieleho nosa. Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nová štúdia z USA odhalila šokujúcu súvislosť medzi úbytkom populácie netopierov a zvýšenou úmrtnosťou detí. Vedci tvrdia, že približne 1300 detí ročne zomiera v dôsledku ochorení, ktoré sa prenášajú hmyzom, najmä komármi. Tento problém sa zhoršuje kvôli úbytku netopierov, ktoré prirodzene regulujú populácie komárov.

Huba, ktorá zabíja netopiere

Príčinou úbytku netopierov je šíriaca sa huba Pseudogymnoascus destructans, ktorá spôsobuje tzv. syndróm bieleho nosa. Tento syndróm oslabuje netopiere, a tým dochádza k destabilizácii ekosystémov. Huba sa začala šíriť v roku 2006 a prejavuje sa bielym povlakom okolo nosa netopiera. Kolóniu týchto vzácnych zvierat dokáže zničiť už za 5 rokov. Netopiere sú kľúčové pri regulácii populácií hmyzu, ktorý prenáša smrteľné vírusy ako Západonílsky vírus a maláriu. Jeden netopier dokáže za jednu noc skonzumovať také množstvo hmyzu, ktoré sa rovná až 40 percentám jeho telesnej hmotnosti.

Účinný prírodný pesticíd

Podľa štúdie, ktorá analyzovala údaje za posledných niekoľko rokov, by mohlo mať zachovanie populácií netopierov výrazný pozitívny vplyv na verejné zdravie. Nielenže by sa znížil výskyt chorôb prenášaných hmyzom, ale aj úmrtnosť detí, najmä v oblastiach s obmedzeným prístupom k zdravotnej starostlivosti. Výskum zistil i to, že po vymretí netopierov farmári dramaticky zvýšili používanie pesticídov, čo súviselo s priemerným nárastom úmrtnosti dojčiat o takmer 8 %.

Vedci varujú, že pokračujúci pokles populácie netopierov môže mať ďalekosiahle následky pre ľudské zdravie, najmä pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Preto apelujú na zvýšenie ochrany týchto živočíchov a väčšie zameranie na boj proti šíreniu huby, ktorá decimuje ich populáciu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať