V Spišskej Belej chcú obnoviť rašeliniská, pomôže aj bobor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bobor
Foto: geocaching.com

POPRAD 22. augusta (WEBNOVINY) – V Spišskej Belej sa snažia o obnovu bývalých rašelinísk. Daphne – Inštitút aplikovanej ekológie a mesto Spišská Belá v uplynulých dvoch rokoch uskutočnili projekt obnovy rašelinísk v katastri mesta Spišská Belá.

V dvoch lokalitách, Krivý kút a Trstinné lúky, vybudovali v rámci projektu systém prehrádzok, ktoré majú zabrániť rýchlemu odtoku vody z bývalých rašelinísk a jej zadržaniu priamo v lokalite. Podľa prieskumov sa na niektorých miestach ešte nachádzajú 30 až 40 centimetrové vrstvy rašeliny.

Prehrádzky by mali naštartovať proces opätovnej tvorby rašeliny v tomto území, uviedla na tlačovej besede v Spišskej Belej Viera Šefferová Stanová z Daphne.

V lokalite Krivý kút pri budovaní prehrádzok pomáhal aktérom projektu bobor, ktorý tu už mal vybudovaný systém svojich hrádzí. Do miest, kde mal bobor vybudované svoje hrádze, preto projekt nezasiahol. Na niektorých miestach dokonca bobor využil aj umelo vytvorené prehrádzky potôčikov a dobudoval ich.

Celkovo v lokalite Trstinné lúky vzniklo na 33 stanovištiach spolu 64 prehrádzok a zasypalo sa 300 metrov odvodňovacích kanálov, ktoré v minulosti vznikli práve na odvodnenie rašeliniska pred jej ťažbou. V lokalite Krivý kút sa vybudovalo 26 prehrádzok na 13 lokalitách a zasypalo sa 100 metrov odvodňovacích kanálov. Revitalizačné práce v území vykonávali pracovníci Malých obecných služieb mesta Spišská Belá a nezamestnaní pracujúci pre mesto.

Súčasťou projektu je aj náučný chodník, ktorý oboznámi návštevníka s ekosystémom rašeliniska. Je tam aj kópia obydlia pravekého človeka. Ide o kolovú stavbu na vodnej hladine, v akých v minulosti žili ľudia práve v blízkosti rašelinísk.

V katastri Spišskej Belej sa v minulosti nachádzali tri veľké a niekoľko menších rašelinísk. Rašelina sa tu ťažila od 19. storočia, pričom ťažba na Trstinných lúkach sa ukončila v roku 1967, v Krivom kúte v roku 1984. Po ťažbe boli okrajové časti rašelinísk premenené na polia. Ťažbou sa zničil ekosystém, ktorý tu vznikal viac ako 10 000 rokov. Hĺbka rašeliny pred ťažbou dosahovala okolo troch metrov. Ročný prírastok rašeliny je pritom len okolo jedného milimetra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať