Tráva vs. asfalt: Ktorý povrch je lepší? Termovízia ukázala rozdiel 20°C

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Green balcony, urban ideas 3D rendering
Natural character of the outdoor living space, textured visualization scene. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
Termovízna inšpekcia odhalila, že asfaltové parkovisko dosiahlo počas horúceho dňa až 52 °C, zatiaľ čo trávnatá plocha bola o 22 °C chladnejšia. Túto štúdiu vypracovala firma Terradron pre developera CORWIN, ktorá sa zamerala na rezidenčný komplex pri rezidenčný komplex Guthaus v Bratislave, okrem toho svoje merania upriamila aj na jeho vegetačné strechy. 

Vegetácia znižuje teploty

Toto miesto bolo predmetom merania v rovnakých podmienkach – na slnečný, bezveterný deň s teplotami medzi 32 a 34 °C – už v roku 2023. Najnovšie zistenia opäť ukázali, že rastliny na povrchu zeme a strechách sú kľúčové v boji proti prehrievaniu prostredia, pričom platí pravidlo: čím vyššia vegetácia, tým efektívnejšie znižuje teploty počas letných dní.

Severná veža Guthasu je vybavená vegetačnou strechou s nízkym porastom. V čase od 13:50 do 14:00 dňa 18. júla 2024 sa priemerná teplota na tejto streche pohybovala na úrovni 49,5 °C. Miesta bez vegetácie na streche zaznamenali teplotu až 62 °C, zatiaľ čo tam, kde bola vegetácia, bola teplota len 38,9 °C.

Podobné rozdiely sa objavili aj na južnej veži, ktorá je pokrytá rovnakým typom rastlín, čo sú najbežnejšie rastliny na tzv. zelených strechách.

Snimka obrazovky 2024 08 16 122522.jpg
Celková termovízna snímka projektu Guthaus a priľahlého obchodného centra s asfaltovým parkoviskom. Zdroj: Corwin

Čím vyššia vegetácia, tým lepšie

Strecha, ktorá spája obe veže bytového komplexu, vykázala priemernú teplotu 37,5 °C. Dôvod? „Okrem nízkych rastlín tu rastú aj kríky a stromy, pod ktorými sme namerali najnižšiu teplotu, len mierne pod 30 °C,“ uvádza sa v správe Terradronu. Hrúbka substrátu dosahujúca jeden meter, potrebná pre výsadbu stromov, navyše poskytuje výbornú tepelnú izoláciu pre byty pod touto strechou.

Spomeňme aj trávnik okolo projektu Corwinu. V predchádzajúcom roku, za veľmi podobných podmienok, dosiahla jeho priemerná teplota 31,6 °C. Tento rok bola o dva stupne nižšia, čo dokazuje, že lepšia kondícia vegetácie a vyššia tráva oproti roku 2023 majú priaznivý vplyv na zníženie teplot v urbanizovaných oblastiach.

Xncjcn.jpg

Rovnako ako minulý rok, Terradron sa zameral aj na strechu susedného nákupného centra pokrytú fóliovou izoláciou. Meraná priemerná teplota dosiahla 65,2 °C, čo je o 10 až 15 stupňov viac než na strechách Guthasu a takmer o 28 stupňov viac v porovnaní so strechou, kde je hustší porast.

„Opätovné merania na Guthause potvrdili, že vegetačné strechy s pravidelnou údržbou majú výrazný vplyv na zmierňovanie otepľovania v husto zastavaných oblastiach. Tradičné strechy a asfaltové plochy sa menia na zdroje tepla pre svoje okolie. To by mali zohľadňovať aj normy, ktoré určujú napríklad pomer zelene či parkovacích plôch v projektoch. Menej parkovísk a viac kvalitnej zelene, ako aj systematická podpora výstavby vegetačných striech môžu výrazne znížiť letné teploty v mestách,“ zdôrazňuje Miriam Cánik, odborníčka na zelenú infraštruktúru z CORWIN.

Ckjkb.jpg
Termovízia odhalila, že teplota strechy nákupného strediska bola až o 30 stupňov vyššia ako miesta na zelenej streche porastené vysokou vegetáciou. Zdroj: Corwin

Vegetačné strechy slúžia ako izolant

Corwin už v roku 2019 nechal zmerať teploty striech na svojom projekte Blumental a v jeho okolí pomocou termovízneho dronu počas letného dňa s teplotou približne 33 °C. Meranie odhalilo, aký veľký význam má farba povrchov.

Červená plocha pri detskom ihrisku dosiahla až 64 °C, zatiaľ čo šedé chodníky v jej blízkosti boli o 11 °C chladnejšie. Strecha z tmavej lepenky dokonca prekročila 71 °C, zatiaľ čo vegetačné strechy Blumentalu boli o 24,4 stupňa chladnejšie.

Výraznejší rozdiel by sa prejavil, ak by sa meranie vykonalo krátko po daždi. Vegetačné strechy sú schopné zadržať zrážkovú vodu, ktorá potom postupne odparuje a chladí nielen strechu, ale aj jej okolie.

Schopnosť pohltiť prudké lejáky navyše pomáha predchádzať záplavám ulíc, čo sa na Guthause opakovane preukázalo, keď počas 24 hodín zvládli absorbovať viac ako 400-tisíc litrov vody.

Kjch 1.jpg
Dôkaz, že trávniky (tmavou farbou) majú pri boji s letnými horúčavami veľký význam. Ich teplota je výrazne nižšia ako akéhokoľvek spevneného povrchu bez vegetácie. Zdroj: Corwin
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať