Sedem krajín v súčasnosti vyrába 100 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov – dve z nich sú v Európe, referuje portál Euronews.
Minulý rok bol z hľadiska inštalácie veternej energie najlepší v histórii
Podľa najnovšej správy Global Wind Report od priemyselného združenia Global Wind Energy Council (GWEC) bolo v roku 2023 na svete inštalovaných 116 gigawattov novej kapacity veternej energie. V porovnaní s rokom 2022 ide o 50-percentný nárast, čo z neho robí najlepší rok v histórii nových veterných projektov.
V oblasti inštalácie veterných zariadení na mori aj na pevnine vedie Čína, za ktorou nasledujú USA, Brazília a Nemecko. Vďaka silnému rastu v Holandsku mala Európa v roku 2023 tiež rekordný rok s 3,8 gigawattmi novej kapacity veternej energie na mori.
Hoci je rast veternej energie vysoko koncentrovaný v niekoľkých veľkých krajinách, niektoré ďalšie regióny a štáty zaznamenali tiež rekordný nárast. Afrika a Blízky východ v roku 2023 inštalovali takmer 1 gigawatt veternej kapacity, čo je takmer trojnásobok oproti predchádzajúcemu roku.
Vedci však upozorňujú, že ročný nárast musí do roku 2030 dosiahnuť aspoň 320 gigawattov, aby sa splnil záväzok z konferencie COP28 strojnásobiť do konca desaťročia objem energie z obnoviteľných zdrojov.
Ktoré krajiny sú napájané výlučne z obnoviteľných zdrojov energie?
Podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) a Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľné zdroje energie (IRENA) vyrába v súčasnosti sedem krajín všetku energiu z obnoviteľných zdrojov.
Viac ako 99,7 % elektrickej energie v Albánsku, Bhutáne, Etiópii, na Islande, v Nepále, Paraguaji a Konžskej demokratickej republike pochádza z geotermálnej, vodnej, slnečnej alebo veternej energie.
Podľa údajov, ktoré zostavil profesor Stanfordskej univerzity Mark Jacobson, sa k nim priblížilo Nórsko s 98,38 percentami energie z vetra, vody alebo slnka.
Ďalších 40 krajín získalo v rokoch 2021 a 2022 aspoň polovicu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov vrátane 11 krajín Európy. Iné krajiny, ako napríklad Nemecko alebo Portugalsko, sú schopné krátkodobo fungovať na 100 % energie z vetra, vody a slnka.
Ako je na tom Slovensko?
Slovensko, krajina s bohatými prírodnými scenériami a rozmanitým klimatickým profilom, zatiaľ nevyužíva veternú energiu v plnej miere. Podľa najnovších údajov Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu dosahuje kumulatívna nainštalovaná kapacita veterných elektrární na Slovensku len mierne hodnoty, ktoré sú ďaleko od 0,005 gigawattov (GW).
V priebehu posledných dvoch desaťročí, od roku 2003 do 2022, boli v kapacite zaznamenané určité kolísania, ale bez významného trvalého rastu. Tento údaj naznačuje, že aj napriek globálnemu trendu rastu obnoviteľnej energie a technologického pokroku v oblasti veterných elektrární Slovensko zatiaľ neinvestovalo do veterných projektov tak intenzívne, ako mnohé iné európske krajiny.