Oceány tento týždeň dosiahli svoju doteraz najvyššiu zaznamenanú teplotu. Priemerná denná globálna teplota morskej hladiny bola 20,96 stupňa Celzia, uviedla Služba pre klimatickú zmenu programu Európskej únie (EÚ) Copernicus.
Presiahla tak rekord z roku 2016. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Oceány sú dôležitý regulátor klímy. Prijímajú teplo, vytvárajú polovicu kyslíka na Zemi a poháňajú vzorce počasia.
Rýchlejšie topenie ľadovcov
Teplejšie vody majú menšiu schopnosť absorbovať oxid uhličitý, môžu tiež urýchliť topenie ľadovcov a následné zvýšenie hladiny mora, rušiť morské živočíchy ako ryby a veľryby, keď hľadajú chladnejšie vody, čím narúšajú potravinový reťazec.
Odborníci varujú, že môžu byť ovplyvnené zásoby rýb.
Antarktický morský ľad dosiahol bezprecedentne nízku úroveň. Niečo sa radikálne zmenilo, hovoria vedci
Vedcov znepokojuje načasovanie prekonania rekordu. Samantha Burgess zo služby Copernicus vysvetlila, že oceány by celosvetovo mali byť najteplejšie v marci, nie v auguste.
„Skutočnosť, že sme teraz zaznamenali rekord, ma znervózňuje pre to, o koľko sa môže oceán otepliť odteraz do budúceho marca,“ poznamenala.
El Niño bol v plnom prúde
Vedci skúmajú, prečo sú oceány teraz také horúce. Tvrdia však, že klimatické zmeny spôsobujú, že vody sú teplejšie, pretože absorbujú väčšinu tepla z emisií skleníkových plynov.
Júl bol teplejší pre štyroch z piatich ľudí na zemi, na vlastnej koži tak pocítili vplyv globálneho otepľovania
„Čím viac spaľujeme fosílne palivá, tým viac prebytočného tepla odoberú oceány, čo znamená, že tým dlhšie bude trvať, kým sa stabilizujú a dostanú späť tam, kde boli,“ vysvetlila Burgess.
Tento týždeň prekonaný rekord z roku 2016 vznikol v čase, keď bol prirodzene vyskytujúci sa teplý fenomén El Niño v plnom prúde a najsilnejší.
Séria morských vĺn horúčav
Vedci tvrdia, že sa začína ďalší El Niño, ale zatiaľ je slabý. To znamená, že teploty oceánov v nadchádzajúcich mesiacoch zjavne ešte stúpnu nad priemer.
Golfský prúd by sa mohol podľa vedcov zastaviť už v tomto storočí, podľa mnohých náhle a s katastrofálnymi následkami
Novému teplotnému rekordu predchádzala séria morských vĺn horúčav, okrem iného v britských vodách, v severnom Atlantickom oceáne, Stredozemnom mori a v Mexickom zálive.
Frekvencia morských vĺn horúčav sa podľa Medzivládneho panelu OSN pre zmenu klímy (IPCC) medzi rokmi 1982 a 2016 zdvojnásobila, pričom sa od 80. rokov minulého storočia tiež zintenzívnili a predĺžili.