Vysoké teploty a málo zrážok spôsobili, že niektoré časti Stredozemného mora sú v kritickom stave. Podľa najnovšej aktualizácie Európskeho strediska pre pozorovanie sucha približne 17 % územia EÚ v súčasnosti čelí vážnemu suchu, referuje portál Euronews.
Začiatkom tohto mesiaca Katalánsko vyhlásilo stav ohrozenia suchom. V niektorých oblastiach nepršalo už tri roky, preto úrady zaviedli obmedzenia na spotrebu vody. Španielsko však nie je jedinou krajinou, ktorá trpí nedostatkom vody v južnej Európe.
„Ak sa pozrieme na súčasné podmienky na základe najnovších údajov, ktoré máme k dispozícii do konca januára, vidíme, že mnohé oblasti v stredomorskom regióne sú už v stave varovania alebo pohotovosti,“ hovorí Andrea Toreti, koordinátor európskych a globálnych pozorovateľní sucha programu Copernicus.
„V posledných troch rokoch sme boli svedkami súboru opakujúcich sa prípadov sucha, ktoré postihli tieto oblasti.“
Kombinácia sucha a vĺn horúčav vyvolala v regióne za posledných niekoľko rokov najväčší vplyv.
Kde inde má sucho najväčší vplyv?
Minulý týždeň vyhlásila Sicília, keďže hladina vody v nádržiach klesá. Vláda uviedla, že január bol piatym mesiacom po sebe, v ktorom boli zaznamenané nižšie zrážky, ako je priemer za dané obdobie.Celkovo ostrov čelil takmer ôsmim mesiacom „takmer úplného sucha“, s tým, že druhá polovica roka 2023 bude najsuchšia za posledných 100 rokov.
Hoci minulý týždeň vo veľkej časti Talianska pršalo, čo mnohým doplnilo zásoby, na odstránenie deficitu na Sicílii to nestačilo. Severnejšie na ďalšom talianskom ostrove – Sardínii – sú tiež problémy a niektoré nádrže mjú menej ako 50 % kapacity.
V niekoľkých subregiónoch v strede ostrova miestne úrady 12. januára zakázali používanie vody na zavlažovanie. Poľnohospodári tiež upozorňovali na núdzový stav s vodou na zvyšku Sardínie.
Aj severná Afrika trpí týmto opakujúcim sa suchom. Maroko zápasí so zásobami vody už šiesty rok po sebe. Podľa ministrov vodného hospodárstva a poľnohospodárstva krajiny sú zrážky o 70 % nižšie ako v priemernom roku.
Bude viac dažďa v Európe?
V regiónoch, ktoré v súčasnosti zažívajú sucho, naznačujú sezónne predpovede v nadchádzajúcich mesiacoch vyššie teploty, než je obvyklé. Aj v prípade normálnych zrážok by abnormálne teploty mohli znamenať, že situácia v Stredomorí bude ešte kritickejšia.
„V niektorých z týchto oblastí nedošlo k úplnému zotaveniu z týchto extrémov. A teraz, samozrejme, opäť vidíme nedostatok zrážok, ale aj vyššie teploty ako zvyčajne,“ vysvetľuje Toreti.
Ďalším faktorom, ktorý treba vziať do úvahy, je topenie snehu. Toreti hovorí, že údaje, ktoré máme teraz k dispozícii, ukazujú, že podmienky sú ešte horšie ako v roku 2022, ktorý bol rekordný z hľadiska zasiahnutej plochy a nízkeho množstva roztopeného snehu.
Okrem vody dostupnej pre ľudí na pitie alebo zavlažovanie plodín to predstavuje problém aj pre výrobu energie z vodných elektrární, ktorá je závislá od dostupnosti vody.
Zhoršujú klimatické zmeny suchá v Európe?
Toreti hovorí, že to, čo sa deje, je „súčasťou vyvíjajúcej sa zmeny klímy spôsobenej ľudskými emisiami skleníkových plynov.
„Pretože v podstate sa deje to, že Európa čelí zmene zrážkových režimov.“
Zima je obdobím, keď majú tieto regióny zvyčajne šancu obnoviť alebo vyrovnať nedostatok vody v teplejších obdobiach a pripraviť sa na leto.
Hoci to bez podrobnejších štúdií nemožno priamo pripísať klimatickým zmenám, podľa neho je to v súlade s tým, čo ukazujú prognózy budúcich klimatických podmienok v Stredomorí.
„Ak teraz neprijmeme lepšie globálne opatrenia, Európa bude čeliť oveľa vyššiemu riziku spojenému so suchom. Budeme sa stretávať s vlnami horúčav, ale aj s výdatnými zrážkami.
„Predpokladá sa, že všetky tieto extrémy sa budú vyskytovať častejšie, ale budú aj intenzívnejšie. A opakujúce sa sucho je niečo, čo sa môže stať novým normálom už v polovici storočia, ak nebudeme konať hneď.“